Moravská zemská obrazárna - tradice, reprezentace, identifikace.
Cíle projektu
Projekt je zaměřený na aplikovaný výzkum v oblasti identifikace, prezentace a edukace movitého kulturního dědictví, zejména na zpřístupnění sbírkových fondů vztahujících se ke konkrétnímu historickému území veřejnosti. Hlavním cílem projektu je představit rozsáhlé sbírky volného umění Moravské galerie v Brně spolu se souvisejícími historickými prameny a dalšími informacemi v kontextu jejich utváření v rámci Obrazárny Moravského zemského muzea, která byla v letech 1900 – 1948 ústřední uměleckou sbírkou země Moravské. Zdůrazněním její lokální zemské tradice spolu s přiblížením reprezentačních, politických a jiných funkcí, jaké Obrazárna v minulosti ve společnosti plnila, projekt přispěje k posílení pozitivní identifikace širokých vrstev obyvatelstva ČR, zvláště v Brně, Jihomoravském kraji a dalších regionech historické Moravy, s „jejich“ uměleckou sbírkou vznikající v rámci Moravského zemského muzea a dnes uloženou v Moravské galerii v Brně. Prioritou projektu je výzkum a rozsáhlá výstavní a publikační prezentace dosud jen málo známých nebo zcela neznámých děl výtvarného umění a jejich propojení s konkrétními, zatím nezpracovanými a nově digitalizovanými prameny v rámci specializovaných veřejných databází přístupných on-line, jež v průběhu projektu vzniknou. Paralelně proběhne restaurátorský průzkum a uměleckohistorický výzkum s cílem tato díla maximálně zhodnotit a prezentovat veřejnosti jako důležitou součást národního kulturního dědictví, úzce spjatou s lokálními dějinami a místní kulturní tradicí. Výsledky navrhovaného výzkumu budou zároveň zpřístupněny veřejnosti prostřednictvím výukových programů určených pro různé vzdělávací a cílové skupiny (ve smyslu specifického cíle NAKI č. 2.3).
Klíčová slova
National Cultural HeritageHistorical CollectionsCzech LandsMoraviaBrnoArt Representation1900–1948The Picture Gallery of the Moravian Museum
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
Program
Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II)
Veřejná soutěž
SMK02020DG003
Hlavní účastníci
Moravská galerie v Brně
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
026/2020/OVV
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
The Provincial Picture Gallery of Moravia - Tradition, Representation, Identification
Anotace anglicky
The project focuses on applied research in the area of identification, presentation and education regarding movable cultural heritage, in particular making accessible collections linked to a specific historical region to the general public. The principal aim of the project is to present the extensive collections of non-commissioned art of the Moravian Gallery in Brno together with related historical sources and other pieces of information in the context of their making within the framework of the Picture Gallery of the Moravian Museum, which was the central art collection of the Province of Moravia between 1900–1948. By accentuating its local traditions and explaining the representational, political and other functions that the Picture Gallery fulfilled in society in the past, the project aims to contribute to strengthening the positive identification of broad strata of the population in the Czech Republic, in particular in Brno, the South Moravian Region and the other regions of historical Moravia with “their" collection of fine art built within the Moravian Museum and today kept in the Moravian Gallery in Brno. The project’s priority is research and extensive presentation in the form of exhibitions and publications of as yet little known or completely unknown works of art and their interlinking with concrete, previously unprocessed and newly digitised sources within specialised public databases accessible on-line, developed in the course of the project. A restoration survey and an art-historical survey will be carried out in parallel with the aim to re-evaluate these works and present them to the public as an important component of national cultural heritage closely linked with local history and local cultural traditions. The results of the proposed research will simultaneously be made accessible to the public through educational programmes developed for different educational and target groups (in accordance with the specific objective of NAKI No. 2.3).
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
OECD FORD - hlavní obor
60401 - Arts, Art history
OECD FORD - vedlejší obor
—
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt byl zaměřen na výzkum a na výstavní i publikační prezentace dosud nezpracovaných a odborné i laické veřejnosti málo známých nebo zcela neznámých děl výtvarného umění ze sbírek Moravské galerie v Brně. Na podkladě restaurátorských průzkumů a nově digitalizovaných pramenů, představených v rámci specializovaných veřejných databází přístupných on-line, jež v průběhu projektu vznikly, se podařilo identifikovat a zhodnotit doposud anonymní umělecká díla, která byla zpřístupněna formou výstav s kritickým katalogem veřejnosti odborné i laické. Všechny plánované výstupy se podařilo splnit na 100%.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 3. 2020
Ukončení řešení
31. 12. 2022
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
1. 2. 2022
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP23-MK0-DG-U
Datum dodání záznamu
6. 6. 2023
Finance
Celkové uznané náklady
12 877 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
12 853 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
24 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
12 877 tis. Kč
Statní podpora
12 853 tis. Kč
99%
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
OECD FORD
Arts, Art history
Doba řešení
01. 03. 2020 - 31. 12. 2022