Český a římský král Václav IV. doba, duchovní proudy a umění v předhusitských Čechách v evropském kontextu
Cíle projektu
Předmětem výzkumu v rámci navrhovaného projektu je období vymezené na jedné straně koncem vlády císaře Karla IV., na straně druhé počátkem husitské revoluce, kdy ve státním svazku České koruny vládl po více než čtyři desetiletí král Václav IV. Václavovi IV. bývá vytýkán nedostatek politických schopností, který byl osudový v době dramatických společenských zvratů a událostí. Ale přes to – v Praze a v celém státním svazku České koruny byla tato desetiletí obdobím neobyčejného rozkvětu výtvarné kultury, která měla pozoruhodnou rezonanci na velké části evropského kontinentu, dokonce větší, než za časů Karla IV. Tato doba, v níž se formovaly předpoklady husitské revoluce, patří svým významem ke klíčovým obdobím historické identity české společnosti. Cílem projektu je vytvoření syntetického pohledu na uměleckou kulturu této epochy v jejím historickém a duchovním kontextu a také v širokých evropských souvislostech. Nutným předpokladem pro naplnění cílů programu je intenzivní výzkum architektury a dalších sfér umělecké tvorby na území České koruny (t.j. i ve vedlejších korunních zemích) v období vymezeném koncem vlády císaře Karla IV. a počátkem husitské revoluce. Umělecká tvorba bude zkoumána na pozadí historických procesů a dobové duchovní atmosféry, jmenovitě reformních proudů, jejichž vliv se promítal i do sféry výtvarného umění. Cílem projektu je propojení výsledků základního výzkumu v oblasti společenských věd zabývajících se bádáním historickým a dějinami duchovní kultury s předmětem oborového zájmu dějin umění. Na poli dějin umění pak je to výzkum významu tradice, inspirativních zdrojů a inovativních posunů. Dále by byla předmětem badatelského zájmu symbolika architektury a dalších uměleckých děl, jejich významové poselství a také stylový charakter a jeho proměny.
Klíčová slova
Wenceslas IVJohn of JensteinArtsArchitecturePaintingSculptureApplied ArtsInternational Gothic stylethe Beautiful styleHussite movementWenceslas IVJohn of JensteinArtsArchitecturePaintingSculptureApplied ArtsInternational Gothic stylethe Beautiful styleHussite movement
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
Program
Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II)
Veřejná soutěž
NAKI II 1 (SMK02016DG001)
Hlavní účastníci
Univerzita Karlova / Katolická teologická fakulta
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
54/2016/OVV
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Wenceslas IV, King of Bohemia and King of the Rome - his times, religious movements and the visual arts of the pre-Hussite Bohemia in the European context
Anotace anglicky
The timeframe of the proposed research starts with the end of the reign of the emperor Charles IV, and ends with the beginning of the Hussite revolution, the time the king Wenceslas reigned the Bohemian kingdom for more than four decades. Wenceslas failed to keep many of his father’s legacy and he is often criticized for lacking political skills, fatal in times of dramatic social upheaval and forming of historical events. Nevertheless, these decades were a period of enormous bloom of visual arts in Prague and all the Lands of the Bohemian Crown, remarkably influencing the majority of the European continent – even more than in the time of Charles IV. The main objects of the research, and the subsequent presentation of the results, are the building activities and the artwork demand of Wenceslas’ supporters and allies, competitors alike, represented by various social circles, such as the members of the Luxembourg dynasty, the magnates of the leading aristocratic families of the Bohemian kingdom and the Empire, prominent personalities from the ranks of the clergy or the Wenceslas’ “favourites”. The formation period of the initial causes of the Hussite revolution is one of the periods with the key significance for creation of the historical identity of the Bohemian society. Despite its importance, this period has not yet been systematically and comprehensively studied by the contemporary history of art and culture scholarship. The aim of the project is to create a synthetic picture of the artistic culture of this era in its historical and spiritual context, but also in the broader context of Europe.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
CEP - hlavní obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
CEP - vedlejší obor
AB - Dějiny
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)20103 - Architecture engineering
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
60401 - Arts, Art history
60402 - Architectural design
60403 - Performing arts studies (Musicology, Theater science, Dramaturgy)
60404 - Folklore studies
60405 - Studies on Film, Radio and Television
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt byl rámcově realizován dle zadání a naplnil stanovené cíle, ač v jeho průběhu došlo ke změnám struktury výsledků. Uplatněné výsledky lze hodnotit jako přínosné pro poznání kulturních dějin pozdního středověku.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 3. 2016
Ukončení řešení
31. 12. 2020
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
27. 3. 2020
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP21-MK0-DG-U/01:2
Datum dodání záznamu
18. 5. 2021
Finance
Celkové uznané náklady
11 108 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
11 108 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
11 108 tis. Kč
Statní podpora
11 108 tis. Kč
100%
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
CEP
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
Doba řešení
01. 03. 2016 - 31. 12. 2020