Průhonice jako zahradnický fenomén – více než stoletá tradice introdukce, šlechtění a použití okrasných bylin
Cíle projektu
Cílem projektu je komplexní zpracování fenomenálního přístupu k okrasným bylinám, jejich šlechtění a následnému použití, které se historicky vyvíjelo v Průhonicích, respektive úzce souviselo s osobou Arnošta Emanuela Silva Taroucy a Průhonickým parkem (památkou UNESCO) a kontinuálně se vyvíjelo až do současnosti. Jedná se o zpracování historických podkladů, které úzce souvisejí nejen se zmíněnou památkou, ale měly následně vliv na rozvoj školkařství, šlechtění a použití rostlin na celém území dnešní ČR. Výjimečnost zpracovávaného okruhu dat (mnohá doposud nezpracovaná, bez evidence) spočívá zejména v následném zpracování pro univerzální využití v objektech zahradního umění, při ochraně či obnově památky zahradního umění. Byliny jsou pro návštěvníky i majitele historických objektů velmi důležitou složkou, která velmi zvyšuje atraktivitu samotné památky zahradního umění. Ať už se jedná o klasická perenová rabata, ornamentální výsadby či nádobové rostliny. Cílem je nejen obeznámit laickou i odbornou veřejnost s historickými odrůdami, prvními introdukcemi bylin, taktéž s možností jejich praktického využití a s možností využití i nových přístupů, které jsou taktéž využitelné pro památky zahradního umění. Proto je velká část projektu zaměřena na komunikaci s veřejností a odborníky formou četných výstav, workshopů a dále na praktické výstupy, které je možné uplatnit v památkách zahradního umění. Cílem je tedy zdokumentovat a podpořit zájem o práci předchozích generací vynikajících odborníků, která se promítla do velmi cenných (ale často krátkověkých) dokladů regionální a národní kulturní identity. Cíle řešení vedou k zachování odkazu českého zahradního umění a krajinářské architektury.
Klíčová slova
history of herbaceous plantshistory of breedinghistory of ornamental gardeningPrůhonice
Veřejná podpora
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
Program
Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II)
Veřejná soutěž
NAKI II 1 (SMK02016DG001)
Hlavní účastníci
Výzkumný ústav pro krajinu, v.v.i.
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
27/2016/OVV
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Průhonice as a horticultural phenomenon – more than 100 years of introduction, breeding and use of ornamental herbaceous plants
Anotace anglicky
The aim of the project is a comprehensive processing of phenomenal approach to ornamental herbs, their breeding and subsequent use, which historically developed in Průhonice and was closely connected with the person of the Count Arnošt Emanuel Silva Tarouca and the Průhonice Park (a UNESCO World Heritage Site) and continuously has developed until now. These are historical documents, closely related not only to the mentioned monuments, but they subsequently affected the development of nursery management, plant breeding and use of plants in the whole Czech Republic. The uniqueness of the processed scope of data (many of them previously untreated, without any records) consists mainly in subsequent processing for all-purpose use in garden architecture objects, in their protecting or restoring. Herbs are for visitors and owners of historic buildings very important components, which greatly increases the attractiveness of the very monument of garden architecture, whether they are classic perennial beds, ornamental plantings or pot plants. The aim is not only to familiarize the general public and professionals with historical plant varieties and the first introduced herbs, but also with the possibility of their practical use and the possibility to use new approaches, usable also for monuments of garden architecture. That’s why a large part of outcomes is focused on communication with the public and professionals through numerous exhibitions and workshops, and also practical results, which can be applied in the monuments of garden architecture. Thus, the aim is to document and promote interest in the work of previous generations of outstanding garden professionals that has been reflected into very valuable documents of regional and national cultural identity. Objectives of the project lead to preserving the legacy of Czech garden and landscape architecture.
Vědní obory
Kategorie VaV
AP - Aplikovaný výzkum
CEP - hlavní obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
CEP - vedlejší obor
GC - Pěstování rostlin, osevní postupy
CEP - další vedlejší obor
GE - Šlechtění rostlin
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)20103 - Architecture engineering
40105 - Horticulture, viticulture
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
60401 - Arts, Art history
60402 - Architectural design
60403 - Performing arts studies (Musicology, Theater science, Dramaturgy)
60404 - Folklore studies
60405 - Studies on Film, Radio and Television
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt byl realizován v souladu s platným zněním smlouvy, byly splněny a uplatněny všechny plánované výsledky. Počet hlavních výsledků projektu byl překročen. Užitné vzory mají značný aplikační potenciál a jistě najdou uplatnění v krajinářské architektuře při obnově památek zahradního umění.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 3. 2016
Ukončení řešení
31. 12. 2020
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
27. 3. 2020
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP21-MK0-DG-U/01:3
Datum dodání záznamu
18. 5. 2021
Finance
Celkové uznané náklady
13 305 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
13 231 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
0 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
13 305 tis. Kč
Statní podpora
13 231 tis. Kč
99%
Poskytovatel
Ministerstvo kultury
CEP
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
Doba řešení
01. 03. 2016 - 31. 12. 2020