Syntéza a analýza systémů fraktálního řádů využívající netradiční aktivní prvky
Cíle projektu
Projekt se věnuje problematice návrhu analogových obvodů určených pro zpracování signálů a popisovaných funkcemi fraktálního řádu. Jde především o návrh fraktálních kmitočtových filtrů, oscilátorů a dalších funkčních bloků, jako jsou syntetické prvky nebo PID kontroléry. Jsou využity různé návrhové přístupy jako je aproximace fraktálního systému či náhrada fraktálních prvků jejich blízkým ekvivalentem a také je řešen vlastní popis a návrh fraktálních prvků pomocí rezistivně kapacitních struktur s rozprostřenými parametry. Navrhované struktury funkčních bloků využívají kromě operačních zesilovačů především netradiční aktivní prvky jako jsou proudové a napěťové konvejory a další typy aktivních prvků popisované v literatuře. V rámci řešení projektu jsou využity zkušenosti řešitelského kolektivu v oblasti návrhu analogových obvodů, kdy výstupem projektu je především popis původních řešení obvodových struktur, jejichž chování je ověřováno jak simulacemi tak i experimentálními měřeními. Takto získané výstupy jsou publikovány v renomovaných časopisech, které se věnují dané výzkumné oblasti.
Klíčová slova
signal processingfractional-order circuitsfractional-order filtersfractional-order oscillatorssynthetic elementsapproximation
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
Standardní projekty 20 (SGA0201600001)
Hlavní účastníci
Vysoké učení technické v Brně / Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
16-06175S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
Synthesis and Analysis of Fractional-Order Systems Using Non-Conventional Active Elements
Anotace anglicky
The project deals with the design of analogue function blocks suitable for signal processing and described by means of fractional-order functions. These are mainly the fractal frequency filters, oscillators and others, such as synthetic elements or PID controllers. For the design, various techniques such as approximation of the fractal system or replacement of the fractal element by its close equivalent are used, whereas the description and design on fractal elements by means of resistive-capacitance elements with distributed parameters is also performed. Besides opamps, the proposed structures of the function blocks use mainly non-conventional active elements, i.e. current and voltage conveyors, and other types described in literature. Within the project, the experience of the research team in the area of analogue circuit design is used, when the project outputs mainly describe original solutions of structures, whose behaviour is verified both by simulations and experimental measurements. The obtained results are published in journals with the scope in this research area.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
CEP - hlavní obor
JA - Elektronika a optoelektronika, elektrotechnika
CEP - vedlejší obor
—
CEP - další vedlejší obor
—
OECD FORD - odpovídající obory
(dle převodníku)20201 - Electrical and electronic engineering
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Projekt se věnoval výzkumu v oblasti návrhu analogových obvodů fraktálního řádu, které jsou vhodné pro zpracování signálů. Plánované výzkumné úkoly byly provedeny a bylo dosaženo řady výzkumných výsledků, které byly publikovány v konferencích a časopisech. Konferenčních výstupů je podstatně víc než bylo plánováno, mnoho z nich ale není v nejpřednějších konferencích oboru.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2016
Ukončení řešení
31. 12. 2018
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
26. 4. 2018
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP19-GA0-GA-U/01:1
Datum dodání záznamu
12. 6. 2019
Finance
Celkové uznané náklady
6 135 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
5 493 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
642 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
6 135 tis. Kč
Statní podpora
5 493 tis. Kč
89%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
CEP
JA - Elektronika a optoelektronika, elektrotechnika
Doba řešení
01. 01. 2016 - 31. 12. 2018