NMR krystalografie neuspořádaných systémů
Cíle projektu
Většina pevných látek nemá pravidelnou uspořádanou strukturu. Neuspořádanost a defekty často určují specifické vlastnosti pevných látek. Struktura krystalických látek je nejčastěji zjišťována pomocí difrakčních experimentů, které typicky vyžadují pravidelné uspořádání atomů v krystalové mřížce, a nejsou tedy vhodné pro charakterizaci neuspořádaných systémů. Alternativní metodou pro charakterizaci pevných látek na atomární úrovni je NMR spektroskopie pevných látek (SS-NMR), která je vhodná i pro studium neuspořádaných systémů. V rámci projektu budeme vyvíjet metody pro studium struktury a dynamiky neuspořádaných pevných látek pomocí kombinace SS-NMR experimentů a pokročilých kvantově-chemických výpočtů. Nově vyvinuté metody budou použity pro studium řady neuspořádaných systémů, například pevných hydrátů biomolekul nebo látek s potenciálním využitím v materiálové vědě. Zvláštní důraz bude kladen na porozumění mezimolekulovým interakcím v pevných látkách zodpovědným za strukturu, strukturní přeměny a dynamiku molekul.
Klíčová slova
NMR spectroscopycrystallographymolecular dynamicsquantum-chemical calculations
Veřejná podpora
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
Program
Standardní projekty
Veřejná soutěž
SGA0202000001
Hlavní účastníci
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i.
Druh soutěže
VS - Veřejná soutěž
Číslo smlouvy
20-01472S
Alternativní jazyk
Název projektu anglicky
NMR crystallography of disordered systems
Anotace anglicky
Disorder is a common cause of diversity of solids, which is present in almost any material and often determines its specific properties. The structure of crystalline solids is usually obtained from diffraction experiments that typically require a highly ordered sample and are inherently limited in the characterisation of disordered systems. An alternative experimental technique for atomic-level characterisation of solids is solid-state NMR spectroscopy (SS-NMR), which does not require a long-range order and is suitable for characterisation of disordered samples. We will study the structure and dynamics of disordered solids by a combination of SS-NMR experiments and advanced quantum-chemical calculations. The newly developed methods will be applied to a wide variety of disordered systems, such as solid hydrates of biomolecules or materials with potential applications in nanodevices. Particular emphasis will be given to investigation of intermolecular interactions in molecular solids responsible for the structure, structural transformations and dynamics of molecules.
Vědní obory
Kategorie VaV
ZV - Základní výzkum
OECD FORD - hlavní obor
10403 - Physical chemistry
OECD FORD - vedlejší obor
—
OECD FORD - další vedlejší obor
—
CEP - odpovídající obory
(dle převodníku)CF - Fyzikální chemie a teoretická chemie
Hodnocení dokončeného projektu
Hodnocení poskytovatelem
U - Uspěl podle zadání (s publikovanými či patentovanými výsledky atd.)
Zhodnocení výsledků projektu
Ukončení řešení projektu bylo velmi úspěšné. Během této doby vzniklo 15 publikovaných prací ve vysoce impaktovaných mezinárodních časopisech (J. Am. Chem. Soc., Chem. Eur. J., Chem. Commun.), přičemž poslední tři obsahují exkluzivní dedikaci tomuto projektu. Publikované výsledky mohou vyústit i v některých aplikacích, speciálně pak v nanotechnologiích.
Termíny řešení
Zahájení řešení
1. 1. 2020
Ukončení řešení
31. 12. 2022
Poslední stav řešení
U - Ukončený projekt
Poslední uvolnění podpory
12. 4. 2022
Dodání dat do CEP
Důvěrnost údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Systémové označení dodávky dat
CEP23-GA0-GA-U
Datum dodání záznamu
26. 6. 2023
Finance
Celkové uznané náklady
5 956 tis. Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu
5 736 tis. Kč
Ostatní veřejné zdroje financování
24 tis. Kč
Neveřejné tuz. a zahr. zdroje finan.
0 tis. Kč
Základní informace
Uznané náklady
5 956 tis. Kč
Statní podpora
5 736 tis. Kč
96%
Poskytovatel
Grantová agentura České republiky
OECD FORD
Physical chemistry
Doba řešení
01. 01. 2020 - 31. 12. 2022