Ostřiková tryska pro Phased Array sondu pro kontrolu rádiusových přechodů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00010669%3A_____%2F19%3AN0000027" target="_blank" >RIV/00010669:_____/19:N0000027 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.vzlu.cz/cz/transfer-vysledku/funkcni-vzorek-g-funk/" target="_blank" >http://www.vzlu.cz/cz/transfer-vysledku/funkcni-vzorek-g-funk/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ostřiková tryska pro Phased Array sondu pro kontrolu rádiusových přechodů
Popis výsledku v původním jazyce
V průběhu řešení projektu DKRVO-IFRAME byla vyvinuta speciální ostřiková tryska pro Phased Array sondu Olympus 5CC25-32-R4, která je určena pro NDT kontrolu rádiusových přechodů zkoušených dílů. Skořepina trysky a přechodový adaptér pro její upevnění na 3-osém NDT manipulátoru byly vyrobeny pomocí 3D tisku metodami SLS a FDM. Realizované testy na etalonu z termoplastického kompozitu s umělými vadami prokázaly funkčnost daného konstrukčního řešení. Tryska je zvláště vhodná pro automatizovanou kontrolu rádiusových přechodů u dílů, které kvůli své velikosti nebo materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, nemohou být vloženy do imerzní nádrže.
Název v anglickém jazyce
Water jet nozzle for radio testing by using curved array probe
Popis výsledku anglicky
During research works on the DKRVO-IFRAME project, a special water-jet nozzle for the Phased Array Olympus 5CC25-32-R4 probe was developed. The nozzle is designed for NDT inspections of the radii of the test parts. The nozzle shell and adapter for its attachment to the 3-axis NDT manipulator were manufactured by 3D printing using SLS and FDM methods. Tests on an inspection reference panel made of thermoplastic composite with artificial defects proved the functionality of the chosen design solution. The nozzle is especially suitable for automated inspections of radii of larger size parts or parts where it is necessary to minimize their exposure to the aquatic environment.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20304 - Aerospace engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
IFRAME
Číselná identifikace
R-7108, využívá Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.
Technické parametry
Konstrukční řešení bylo realizováno pomocí 3D CAD systému Catia, který je obecně vhodný pro modelování tvarově složitých struktur. Skořepina samotné trysky je složena ze dvou zrcadlově symetrických částí. Rozměry i tvar jejího vnitřního prostoru jsou v podstatě určeny tvarem phased array sondy Olympus 5CC25-32-R4. Tryska je proto určena pro použití ve spojení pouze s touto sondou nebo jinou s identickými rozměry. V případě použití jiné sondy s rozdílnou geometrií by bylo nutné provést patřičné konstrukční úpravy. Obě poloviny trysky jsou po vložení rádiusové PA sondy staženy pomocí 4 vrutů nebo průchozích šroubků s maticemi. Přední a spodní vnější povrch skořepiny je navržena tak, aby bylo možné se s tryskou přiblížit, pokud možno co nejblíže ke kontrolované součásti. Kabel sondy je vyveden otvorem v horní části skořepiny. Voda je do vnitřní komory trysky přiváděna dvěma tvarovanými kanály s kruhovými vstupními průřezy světlosti ø10 mm v horní části skořepiny. Regulací průtoku vody na přívodech do těchto vstupů je možné ovlivňovat proud na výstupu z trysky a dosahovat tak lepší laminarity proudu. V přední horní části vnitřní komory je vytvořena dutina s bočními kanálky, které slouží pro odvod případných vzduchových bublin, které by mohly narušovat proudění vody a přenos ultrazvukového vlnění do kontrolovaného dílu. Součástí návrhu je rovněž rozhraní trysky určené pro její montáž ke stavitelnému držáku 3-osého NDT manipulátoru, který umožňuje její natáčení ve dvou rovinách. Tryska v podobě, ve které byla navržena, je určena pro kontrolu vnitřních rádiusů v rozmezí od 3 do 10 mm. Toto omezení vyplývá z navržené geometrie skořepiny, a především pak rozměrů výstupního otvoru. Funkční vzorek této speciální trysky byl vyroben a ověřen v NDT laboratořích Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, a.s.
Ekonomické parametry
Ostřiková technologie je pro ultrazvukovou C-sken kontrolu zvláště vhodná v případech, kdy je kontrolovaný díl příliš velký a bylo by nutné použití velké imerzní nádrže nebo kdy je vyroben z materiálu, u kterého je nutné maximálně omezit jeho expozici vodnímu prostředí. Díky relativně jednoduchému a levnému principu je možné oproti klasické metodě ve vodní nádrži snížit jak pořizovací, tak provozní náklady na celé zkušební zařízení až o 30%. Není potřeba žádná imerzní nádrž a odpadají tak i některé náklady na její údržbu. Rovněž se významně omezuje potřeba přípravkového vybavení. Zvláště výhodné je pak použití ostřikové metody ve spojitosti s automatizovanými manipulátory a roboty umožňující zvýšit produktivitu při současném zlepšení kvality a opakovatelnosti NDT kontroly. V porovnání s manuální metodou využívající zatopené distanční předsádky s enkoderem lze při sériových kontrolách rádiusových přechodů větších dílů pomocí automatizované ostřikové metody zvýšit produktivitu kontrol až trojnásobně.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
00010669
Název vlastníka
Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
P - Využití výsledku jiným subjektem je v některých případech možné bez nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
http://www.vzlu.cz/cz/transfer-vysledku/funkcni-vzorek-g-funk/