VÝSKYT SNĚHOVÉ POKRÝVKY V OBLASTI BESKYD
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00020699%3A_____%2F25%3AN0000117" target="_blank" >RIV/00020699:_____/25:N0000117 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.library.sk/arl-sav/en/csg/?repo=savrepo&key=96393553411" target="_blank" >https://www.library.sk/arl-sav/en/csg/?repo=savrepo&key=96393553411</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
VÝSKYT SNĚHOVÉ POKRÝVKY V OBLASTI BESKYD
Popis výsledku v původním jazyce
Sníh tvoří významnou část srážek. Pro oblast Beskyd a jejich podhůří byly vybrány stanice ČHMÚ s dostatečně dlouhou řadou měření a byly vypočítány součty celkové výšky sněhu od zimy 1961/62 do současnosti. V prvních deseti zimách hodnoceného období, tj. od podzimu 1961 do jara 1971, se součet celkové výšky sněhu pohyboval v průměru od 852 cm (Mošnov), přes 1320 cm (Frenštát), 3587 cm (Horní Bečva), 5095 cm (Bílá) do 15621 cm (Lysá hora). V posledních zimách, tj. od podzimu 2014 do jara 2024, se průměrný součet celkové výšky sněhu pohyboval od 190 cm (Mošnov), přes 345 cm (Frenštát), 1064 cm (Horní Bečva), 1629 cm (Bílá) až po 9068 cm (Lysá hora). Analyzován byl také vztah mezi součtem celkové výšky sněhu a teplotou vzduchu a srážkami. Byla prokázána významná korelace (korelační koeficient 0,8). Korelace mezi výškou sněhu a teplotou vzduchu je výraznější na níže položených stanicích, zatímco korelace mezi výškou sněhu a srážkami je výraznější na výše položených stanicích.
Název v anglickém jazyce
SNOW COVER INCIDENCE IN THE BESKYD
Popis výsledku anglicky
A significant component of precipitation is the occurrence of snow. For the Beskydy region and its foothills, CHMI stations with a sufficiently long series of measurements were selected and the sums of the total snow depth were calculated from the winter of 1961/62 to the present. In the first ten winters of the evaluated period, i.e. from autumn 1961 to spring 1971, the sum of the total snow depth ranged on average from 852 cm (Mošnov), over 1320 cm (Frenštát), 3587 cm (Horní Bečva), 5095 cm (Bílá) to 15621 cm (Lysá hora). In the last winters, i.e. from autumn 2014 to spring 2024, the average sum of the total snow depth ranged from 190 cm (Mošnov), over 345 cm (Frenštát), 1064 cm (Horní Bečva), 1629 cm (Bílá) up to 9068 cm (Lysá hora). The relationship between the sum of the total snow depth and air temperature and precipitation was also analyzed. A significant correlation was demonstrated (correlation coefficient 0.8). The correlation between snow depth and air temperature is more pronounced at lower-lying stations, while the correlation between snow depth and precipitation is more pronounced at higher-lying stations.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
10510 - Climatic research
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QL24020351" target="_blank" >QL24020351: Aktualizace Lesnicko-typologického klasifikačního systému včetně stanovení předpokládaného vývoje lesních vegetačních stupňů s vyhodnocením vlivu mezo a mikroklimatu s ohledem na probíhající klimatické změny a jejich predikce</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2025
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
HYDROLOGICAL RESPONSE TO CHANGING NATURAL CONDITIONS
ISBN
978-80-89139-63-7
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
100-108
Název nakladatele
Institute of Hydrology, Slovak Academy of Sciences
Místo vydání
Bratislava
Místo konání akce
Bratislava
Datum konání akce
19. 5. 2025
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—