RIVERCHANGE. Monitoring dlouhodobých změn biologické diverzity tekoucích vod v období klimatické změny: návrh, realizace a implementace do veřejného informačního systému ARROW. Informační brožura k projektu.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00020711%3A_____%2F17%3A00004568" target="_blank" >RIV/00020711:_____/17:00004568 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.riverchange.cz/vystupy.php" target="_blank" >http://www.riverchange.cz/vystupy.php</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
RIVERCHANGE. Monitoring dlouhodobých změn biologické diverzity tekoucích vod v období klimatické změny: návrh, realizace a implementace do veřejného informačního systému ARROW. Informační brožura k projektu.
Popis výsledku v původním jazyce
Publikace je informační brožurou k projektu Monitoring dlouhodobých změn biologické diverzity tekoucích vod v období klimatické změny: návrh, realizace a implementace do veřejného informačního systému ARROW (EHP-CZ02-OV-1-018-2014) a má sloužit odborné i laické veřejnosti k seznámení s cíli projektu, přístupy k řešení a také jako příručka pro práci s hlavním výstupem projektu, veřejným webovým prezentačním portálem. Cílem projektu bylo rozšíření stávajícího systému monitoringu povrchových vod a souvisejícího veřejného informačního systému IS ARROW o modul sledování dlouhodobých změn diverzity významných složek bioty povrchových tekoucích vod (fytobentos, makrofyta, makrozoobentos, ryby) v podmínkách klimatické změny. Uvedené složky bioty jsou sledovány pro potřeby hodnocení ekologického stavu povrchových vod podle Směrnice 2000/60/ES. Pro podchycení změn v biodiverzitě v podmínkách klimatické změny je podstatné v maximální možné míře odstínit antropogenní vlivy a hodnotit delší časové úseky. Sledování dlouhodobých změn je proto navrhováno v síti úseků toků s minimálním antropogenním ovlivněním a s využitím dat v minulosti získaných na tzv. referenčních lokalitách, které byly sledovány v předchozích obdobích (od r. 1996) za účelem nastavení referenčních, tj. pozaďových podmínek pro hodnocení ekologického stavu v intencích Směrnice 2000/60/ES. Výzkumy prováděné na tzv. referenčních lokalitách poslouží jak pro hodnocení stability uvedených referenčních podmínek, tak jako základ pro posouzení rozsahu přepokládaných změn v biologické diverzitě a jejich možných příčin. V rámci projektu byla vytvořena monitorovací síť lokalit pro sledování dlouhodobých změn biologické diverzity na tocích ČR, na profilech sítě byly provedeny odběry a analýzy vzorků bioty a povrchové vody standardními postupy a bylo realizováno hydromorfologické mapování. Byl navržen způsob hodnocení a prezentace nově získaných dat v kontextu historických údajů a vytvořen webový portál, který umožní přehledně zobrazit a vyhodnotit změnu rozšíření či početnosti vybraných organismů od poloviny 90. let do současnosti v souvislosti s proměnnými prostředí, včetně těch, které se vztahují ke klimatu. Kapitola věnovaná práci s veřejným webovým portálem popisuje, jak si může libovolný zájemce v síti vybraných lokalit na území ČR zobrazit a vyhodnotit změnu v ukazatelích vztahujících se ke změnám biologické diverzity a ekologického stavu pro významné složky bioty tekoucích vod: fytobentos, makrofyta, makrozoobentos a ryby. Publikace byla podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
Název v anglickém jazyce
RIVERCHANGE. Monitoring of long-term changes in the biodiversity of running waters at the time of climate change: proposal, implementation and incorporation into the ARROW public information system. Project Information Brochure.
Popis výsledku anglicky
The publication is an information brochure on the project RIVERCHANGE and presents aims and approaches of the project Monitoring of long-term changes in the biodiversity of running waters at the time of climate change: proposal, implementation and incorporation into the ARROW public information system (EHP-CZ02-OV-1-018-2014). This brochure is intended as an introduction for scientists and public to get acquainted with project goals, approaches to evaluation, and also as a guide to work with the main output of the project - a public presentation website. The aim of the project was to expand the existing WFD surface water monitoring system and the related public information system IS ARROW and add a module for monitoring the long-term biodiversity changes of biological quality elements (BQEs) (phytobenthos, macrophytes, benthic macroinvertebrates, fish) at the time of climate change. BQEs are monitored for the purpose of the ecological status assessment of surface waters under WFD. To measure biodiversity changes at the time of climate change, it is essential to minimalize anthropogenic impacts and evaluate longer time periods. Therefore the monitoring network of long-term changes was proposed at sites with minimal anthropogenic impact and with the use of historical data obtained at these so-called reference sites that have been monitored in previous periods (since 1996). Research on the reference sites will serve both to assess the stability of the reference conditions as well as the basis for assessing of biodiversity changes and their possible causes. As a part of the project, a monitoring network of sites was set up to monitor long-term changes in biodiversity in the Czech Republic; at the network sites, sampling and analysis of biota and surface water samples was carried out by standard procedures and hydromorphological mapping of river reaches was done. A method of evaluating and presenting newly acquired data in the context of historical data has been proposed and a web portal has been set up to clearly display and evaluate the changes in spreading or abundance of organisms from the mid-1990s to the present, in relation to environmental variables, including those related to climate. The chapter called „work with the presentation website“ describes how any interested person can display and evaluate the changes in indicators related to biodiversity and ecological status for BQEs in the network of selected site in the Czech Republic.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
10618 - Ecology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-87402-57-3
Počet stran knihy
45
Název nakladatele
Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.M., v.v.i., Podbabská 30, Praha 6
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS knihy
—