Lubor Hájek a sbírka čínského buddhistického umění v Národní galerii v Praze
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023281%3A_____%2F21%3AN0000026" target="_blank" >RIV/00023281:_____/21:N0000026 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.ngprague.cz/o-nas/bulletin-ngp" target="_blank" >https://www.ngprague.cz/o-nas/bulletin-ngp</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Lubor Hájek a sbírka čínského buddhistického umění v Národní galerii v Praze
Popis výsledku v původním jazyce
Na podzim roku 1951 bylo v Národní galerii zřízeno oddělení orientálního umění, jehož úkolem se stalo soustředit do své správy sbírky asijského umění z nejrůznějších soukromých i veřejných zdrojů v tehdejším Československu. Pod vedením Lubora Hájka, který se na tantrický buddhismus zaměřil již ve své diplomové práci, se sbírka postupně rozrůstala mimo jiné o buddhistická díla, z nichž některá jsou dnes významná i v evropském kontextu. Článek připomíná zakladatelskou roli Lubora Hájka v roce jeho nedožitých stých narozenin a přibližuje okolnosti získání několika pozoruhodných čínských buddhistických soch a maleb. Část z nich pocházela z kolekcí prvorepublikových sběratelů, jako byli Vojtěch Chytil, Josef Martínek a Joe Hloucha, kteří v meziválečném období do Evropy přivezli rozsáhlé soubory asijského umění. Další špičková díla se do sbírky nicméně dostala i v poválečném období díky přátelským vztahům mezi Československou socialistickou republikou a Čínskou lidovou republikou, kam mířily kulturní a politické delegace a přivážely s sebou díla pro nově vzniklé orientální oddělení. Článek blíže představuje jednotlivé zdroje, z nichž se zformovala dnešní sbírka čínského buddhistického umění v Národní galerii, a ukazuje, jak dobové okolnosti přispěly k jejímu budování.
Název v anglickém jazyce
Lubor Hájek and the Collection of Chinese Buddhist Art at the National Gallery in Prague
Popis výsledku anglicky
In the autumn of 1951, the Department of Oriental Art was established at the National Gallery in Prague with the task of assembling collections of Asian art from various private and public sources in what was then Czechoslovakia. Under the guidance of Lubor Hájek, who had focused on Tantric Buddhism in his Master’s thesis, the collection gradually grew to include Buddhist works, some of which are of major significance in the European context today. This year, Lubor Hájek would have celebrated his hundredth birthday and this paper recalls his founding role and describes the circumstances of how several remarkable Chinese Buddhist sculptures and paintings were acquired. Some of them came from the collections of interwar collectors, such as Vojtěch Chytil, Josef Martínek and Joe Hloucha, who had brought large numbers of Asian artefacts to Europe between the two world wars. More top-quality artworks were added to the collection in the post-war period, owing to friendly relations between the Czechoslovak Socialist Republic and the People’s Republic of China, a destination of cultural and political delegations, which brought back artworks for the newly established Oriental Art Department. This paper describes various sources that helped create today’s collection of Chinese Buddhist art at the National Gallery in Prague and shows how contemporary circumstances contributed to its growth.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60401 - Arts, Art history
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Bulletin of the National Gallery in Prague
ISSN
0862-8912
e-ISSN
—
Svazek periodika
2021
Číslo periodika v rámci svazku
XXXI
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
28
Strana od-do
144-171
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—