Ideologie a móda - prameny a inspirace. Československo 1948-1956
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023442%3A_____%2F15%3A%230000329" target="_blank" >RIV/00023442:_____/15:#0000329 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ideologie a móda - prameny a inspirace. Československo 1948-1956
Popis výsledku v původním jazyce
Pro pochopení vývoje módy v Československu v druhé polovině 20. století je nutné se zaměřit na studium teoretických a praktických dopadů státní ideologie na životní styl krátce po roce 1948. Výchozím a rozhodující bodem ideologického ovlivňování módy byla teze o prohnilosti kapitalistického společenského zřízení a tedy i způsobu odívání, který mu je vlastní. Vyslovit zákaz tzv. přežité kapitalistické módy bylo jednoduché, avšak formulovat nové principy se nedařilo. Jedním z výsledků hledání spolehlivého základu pro vytvoření oděvu člověka žijícího v sociálně spravedlivé společnosti se stala tzv. „nová architektura“. Podle těchto předpokladů měl být oděv především účelný, pohodlný, zbavený všech ozdob. V teorii i v praxi uprostřed ideologických sporů postupně převážila myšlenka tvarově jednoduchého oděvu založeného na účelnosti. Brzy se však objevila potřeba jeho osvěžení, větší barevnosti a přece jen jisté zdobnosti. Jediná ideologicky přípustná možnost nápravy byla spatřována v inspiraci tradičním lidovým oblečením. Před oděvními návrháři vyvstal úkol studovat národní kroje a vytěžit z jejich střihů a typů to, co je vhodné pro současný život. Tak zvítězilo přesvědčení o důležitosti lidového oděvu jako zásadního inspiračního zdroje pro novou módu.
Název v anglickém jazyce
Ideology and Fashion - Sources and Inspiration. Czechoslovakia 1948-1956
Popis výsledku anglicky
For a better understanding of the history of fashion in Czechoslovakia in the second half of the 20th century, the theoretical and practical impacts of state ideology on the life style shortly after 1948 need to be examined. The principal and determining factor for the way ideology influenced clothing and fashion at the time was the thesis that the capitalist social system was rotten and hence also its manner of clothing inherent to it. While declaring a ban on the so-called outlived capitalist clothing fashion was simple, formulating new principles proved unsuccessful. One of the outcomes of the search for a reliable base on which to produce clothes for people living in what was referred to as a socially just society was the “new architecture” concept. According to these principles, clothing was to be functional, comfortable and stripped of all ornamentation. Amidst the ideological disputes, the notion gradually prevailed both in theory and practice that clothing should be simple in form and practical. Soon, however, the need emerged to liven up the garments, endow them with more colour and some decoration, as well. Inspiration in traditional folk costume came to be regarded as the sole, ideologically permissible form of rectifying this situation. Fashion designers tackled the task of studying national folk costumes and devising from their cuts and types what would be most suitable for contemporary wear. This is how the conviction that folk costume as a vital source of inspiration for the new fashion was affirmed.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Textil v muzeu
ISSN
1804-1752
e-ISSN
—
Svazek periodika
—
Číslo periodika v rámci svazku
2015
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
102-112
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—