Biologická léčba osteoporozy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023728%3A_____%2F17%3AN0000019" target="_blank" >RIV/00023728:_____/17:N0000019 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://farmakoterapeutickarevue.cz/" target="_blank" >http://farmakoterapeutickarevue.cz/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Biologická léčba osteoporozy
Popis výsledku v původním jazyce
Denosumab je lidská monoklonální protilátka, která vazbou na ligand pro receptor aktivující jaderný faktor kappa B (receptor activator of nuclear factor kappa B ligand, RANKL) zabraňuje aktivaci RANK na osteoklastech a na jejich prekursorech, a tlumí tak osteoklastickou osteoresorpci. Podávání denosumabu po dobu 10 let významně snížilo riziko obratlových i neobratlových zlomenin a fraktur v oblasti kyčle a není spojeno s významnými nežádoucími projevy. Romosozumab, monoklonální protilátka vázající sclerostin, zvyšuje novotvorbu kosti a snižuje osteoresorpci. U žen s postmenopauzální osteoporózou se riziko zlomenin obratlů snižuje po roce léčby romosozumabem a v dalším roce léčby denosumabem. Léčení revmatoidní artritidy biologickými DMARD (disease‑modifying antirheumatic drugs) zpomaluje úbytek kostní hmoty a pokles denzity kostního minerálu (bone mineral density, BMD) a upravuje rovnováhu remodelace kosti. Je třeba dalších studií k ověření účinku biologických DMARD na riziko zlomenin.
Název v anglickém jazyce
Biological therapy of osteoporosis
Popis výsledku anglicky
Denosumab, a human monoclonal antibody that inhibits osteoclastic‑medicated bone resorption by binding to RANK ligand and preventing activation of the receptor RANK on osteoclasts and their precursors. Over 10 years, denosumab significantly reduced ver-tebral, nonvertebral, and hip fracture risk compared with placebo, and had an excellent safety profile. Romosozumab, a monoclonal antibody that binds sclerostin, increases bone formation and decreases bone resorption. In ostmenopausal women with osteo-porosis, treatment was associated with a lower risk of vertebral fracture than placebo at 12 months and, after the transition to denosumab, at 24 months. Treatment with biologic drugs is associated with the decrease in bone loss. Studies with anti‑TNF blocking agents show decrease in bone loss and BMD, and a better profile of bone markers. There are unmet needs for studies regarding their actions on the risk of bone fractures.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30226 - Rheumatology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)<br>I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Farmakoterapeutická revue
ISSN
2533-6878
e-ISSN
—
Svazek periodika
2017
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
276-280, 282-285
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—