Inhibitory Janusových kináz v léčbě revmatoidní artritidy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023728%3A_____%2F20%3AN0000085" target="_blank" >RIV/00023728:_____/20:N0000085 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.medvik.cz/link/bmc20017461" target="_blank" >http://www.medvik.cz/link/bmc20017461</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Inhibitory Janusových kináz v léčbě revmatoidní artritidy
Popis výsledku v původním jazyce
Inhibitory Janusových kináz (JAK) jsou syntetické léky s malou molekulou, které inhibují intracelulární působení některých cytokinů, podílejících se na rozvoji revmatoidní artritidy (RA) i dalších zánětlivých revmatických onemocnění. Pro léčbu RA byly již registrovány tofacitinib, baricitinib a upadacitinib. Tofacitinib inhibuje preferenčně JAK1 a JAK3, v menší míře i JAK2, baricitinib inhibuje JAK1 a JAK2 a upadacitinib je selektivní inhibitor JAK1. Jejich účinnost v klinických studiích významně převyšovala place- bo, byla vyšší než účinnost metotrexátu a nejméně srovnatelná s účinkem biologické léčby. Baricitinib a upadacitinib dokonce klinickou účinnost adalimumabu převyšovaly. Další nespornou výhodou inhibitorů JAK je možnost per- orálního podávání. Dlouhodobá léčba může být spojena podobně jako u jiných léků s imunosupresivním účinkem s častějšími infekcemi, jejich spektrum je však odlišné. Při léčbě inhibitory JAK významně stoupá riziko herpetických infekcí, včetně herpes zoster, zatímco reaktivace latentní tuberkulózy se u této terapie nevyskytuje. Specifickým, nově diskutovaným problémem terapie inhibitory JAK je vyšší výskyt tromboembolických příhod. Inhibitory JAK jsou v současné době indikovány v léčbě středně těžké a těžké revmatoidní artritidy, podle EULAR tedy u nemocných s RA a nedostatečnou terapeutickou odpovědí na metotrexát. Lze očekávat, že se paleta registrovaných inhibitorů JAK bude v nejbližších letech dále rozšiřovat.
Název v anglickém jazyce
Janus kinase inhibitors in the treatment of rheumatoid arthritis
Popis výsledku anglicky
Janus kinase (JAK) inhibitors are synthetic small-molecule drugs which inhibit intracellular activity of several cytokines involved in the development of rheumatoid arthritis and other inflammatory rheumatic diseases. For the treatment of rheumatoid arthritis, tofacitinib, baricitinib and upadacitinib háve already been approved. Tofacitinib inhibits preferentially JAK1, JAK3 and to a lesser extend also JAK2, baricitinib inhibits JAK1 and JAK2 and upadacitinib is a selective JAK1 inhibitor. The efficacy of JAK inhibitors in clinical trials was significantly greater than placebo, greater than that of methotrexate, and at least comparable to that of biologie therapy. Clinical efficacy of baricitinib and upadacitinib even outweighed the efficacy of adalimumab. Another indisputable advantage of JAK inhibitors is the possibility of oral administration. As with other immunosuppressive drugs, long-term treatment with JAK inhibitors may be associated with more frequent infections, but their spectrum is different. Treatment with JAK inhibitors significantly inereases the risk of herpetic infections, including herpes zoster, whilst reactivation of latent tuberculosis does not occur. A specific, newly discussed problém of JAK inhibitor therapy is the higher incidence of thromboembolic events. JAK inhibitors are currently indicated for the treatment of moderate to severe rheumatoid arthritis, according to the EULAR guidelines in patients with RA and an insufficient therapeutic response to methotrexate. The range of registered JAK inhibitors can be expected to further expand in the coming years.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30226 - Rheumatology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Farmakoterapie
ISSN
1801-1209
e-ISSN
1801-7509
Svazek periodika
16
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
387-392
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—