Postavení inhibitorů Janusovýh kináz v revmatologii
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00023728%3A_____%2F21%3AN0000061" target="_blank" >RIV/00023728:_____/21:N0000061 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.medvik.cz/link/bmc21030199" target="_blank" >https://www.medvik.cz/link/bmc21030199</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Postavení inhibitorů Janusovýh kináz v revmatologii
Popis výsledku v původním jazyce
V léčbě zánětlivých revmatických onemocnění nastal významný pokrok se zavedením biologických přípravků namířených proti cytokinům a imunitním buňkám. Během posledních let se na podkladě nových poznatků o patogenezi podařilo rozšířit léčebné armamentárium imunitně podmíněných onemocnění o inhibitory Janusových kináz (JAK), které ovlivňují intracelulární signalizaci a tvorbu více cytokinů najednou. Popsány jsou čtyři Janusovy kinázy: JAK1, JAK2, JAK3 a tyrosinkináza 2. Pro léčbu revmatoidní artritidy jsou v současnosti k dispozici čtyři inhibitory JAK, které mají různou selektivitu proti jednotlivým kinázám. Inhibitory JAK mají rychlý nástup účinku, jsou účinné v monoterapii podobně jako v kombinaci s methotrexátem, a u revmatoidní artritidy mají srovnatelnou nebo lepší účinnost než inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru. Inhibitory JAK mají podobný bezpečnostní profil jako biologická léčba, četnější je herpes zoster a opatrnosti je třeba u pacientů se zvýšeným rizikem tromboembolických příhod. V této přehledové práci budou diskutovány schválené inhibitory JAK a nové indikace pro jejich použití (psoriatická artritida a ankylozující spondylitida), některé nadějné inhibitory JAK nové generace a bezpečnostní profil inhibitorů JAK.
Název v anglickém jazyce
Position of Janus kinase inhibitors in rheumatology
Popis výsledku anglicky
Significant advances have been made in the treatment of inflammatory rheumatic diseases with the introduction of biologics targeting cytokines and immune cells. In recent years, new insights into pathogenesis have led to the expansion of the therapeutic armamentarium of immune-mediated diseases to include Janus kinase (JAK) inhibitors, which affect intracellular signaling and the production of multiple cytokines simultaneously. Four Janus kinases are described: JAK1, JAK2, JAK3 and tyrosine kinase-2. Four JAK inhibitors are currently available for the treatment of rheumatoid arthritis and have different selectivities against each kinase. JAK inhibitors have a rapid onset of action, are effective in monotherapy as well as in combination with methotrexate, and have comparable or better efficacy than tumor necrosis factor inhibitors in rheumatoid arthritis. JAK inhibitors have a similar safety profile to biologic therapy, more common is herpes zoster, and caution is needed in patients at increased risk of thromboembolic events. This review will discuss approved JAK inhibitors and new indications for their use (psoriatic arthritis and ankylosing spondylitis), some promising new generation JAK inhibitors and the safety profile of JAK inhibitors.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
30226 - Rheumatology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů