Vliv aplikace statkových hnojiv na obsah rizikových látek v biomase
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027006%3A_____%2F19%3A00005810" target="_blank" >RIV/00027006:_____/19:00005810 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vliv aplikace statkových hnojiv na obsah rizikových látek v biomase
Popis výsledku v původním jazyce
Koncentrace prvků v obilných zrnech je jedním z nejvýznamnějších faktorů určujících jejich kvalitu. To se týká nejen obsahu živin nezbytných pro správné fungování rostlin a lidí, ale také prvků potenciálně toxických pro živé organismy. Poměrně velkou skupinou toxických prvků jsou tzv. těžké kovy, které je možné rozdělit do tří skupin: základní prvky, pravděpodobně esenciální prvky, a toxické prvky. Těžké kovy pocházejí z přírodních i antropogenních zdrojů. Cílem této studie bylo zhodnotit účinek digestátu, kejdy a minerálního NPK hnojení na koncentraci těžkých kovů v zrně a slámě pšenice ozimé a ječmene jarního, a na přenos těžkých kovů z půdy do rostliny. In: Menšík, L., Hlisnikovský, L. & Kunzová, E. (eds.). Rizikové prvky v aluviálních půdách na historických územích těžby rud ve východním Bavorsku a v České republice. Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha. p. 17.
Název v anglickém jazyce
Effect of application of organic manure on the content of hazardous substances in biomass
Popis výsledku anglicky
The concentration of elements in cereal grains is one of the most important factors determining their quality. This concerns not only the nutrient content necessary for the proper functioning of plants and humans but also the elements potentially toxic to living organisms. A relatively large group of toxic elements are the so-called heavy metals, which can be divided into three groups: basic elements, probably essential elements, and toxic elements. Heavy metals come from both natural and anthropogenic sources. The aim of this study was to evaluate the effect of digestate, slurry and mineral NPK fertilization on the concentration of heavy metals in grain and straw of winter wheat and spring barley, and on the transfer of heavy metals from soil to plant.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40101 - Agriculture
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů