Využití záznamů o pohybové aktivitě a potravním chování dojnic při řízení stáda
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027014%3A_____%2F23%3A10005775" target="_blank" >RIV/00027014:_____/23:10005775 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Využití záznamů o pohybové aktivitě a potravním chování dojnic při řízení stáda
Popis výsledku v původním jazyce
V moderních chovech jsou zapotřebí automatické monitorovací systémy, schopné zaznamenat změnu zdravotního stavu jednotlivých dojnic. Moderní automatické monitorovací systémy umožňují záznam chování zvířat a zahrnují údaje o jejich pohybu, době žraní a přežvykování, čas strávený ve stoje a vleže. V praxi využívané počítačové programy pro analýzu údajů o pohybové aktivitě a časů příjmu krmiva a přežvykování z použitých senzorů jsou převážně zaměřené pouze pro detekci říje. Vhodný způsob vyhodnocení těchto údajů pro včasnou detekci nástupu porodu nebo začátku onemocnění zvířat není zatím běžné. Z výsledků uvedených v metodice vyplývá, mj. že změny v době žraní a přežvykování je možné prakticky využít kromě zpřesnění vrcholu říje také pro zjištění blížícího se porodu i výskytu některých druhů onemocnění. Předložená metodika tedy rozšiřuje možnosti uplatnění záznamů potravního chování krav o nové postupy využitelné při optimalizaci řízení stáda dojnic. Metodika je určena chovatelům dojeného skotu, odborným poradcům a konzultantům a tvůrcům počítačových programů pro řízení stáda, které vyhodnocují údaje ze senzorů zaznamenávajících pohybovou aktivitu a dobu žraní a přežvykování jalovic a krav.
Název v anglickém jazyce
Use of physical activity records and feeding behaviour of dairy cows in herd management
Popis výsledku anglicky
In modern dairy farms, automatic monitoring systems are needed to record changes in the health status of individual cows. Modern automatic monitoring systems allow the recording of animal behaviour and include data on movement, feeding and rumination times, standing and lying time. In practice, the computer programs used to analyse data on movement activity and feed intake and rumination times from the sensors used are mostly focused only on heat detection. A suitable way of evaluating these data for early detection of the start of birth or the beginning of disease in animals is not yet usual. The results presented in the methodology show, among other things, that changes in the time of feeding and rumination can be practically used, in addition to refining the peak of estrus, also to detect the approaching birth and the occurrence of certain types of diseases. The presented methodology therefore extends the possibilities of applying records of cow feeding behaviour to new procedures usable in optimising dairy herd management. The methodology is addressed to dairy cattle breeders, expert advisors and consultants and developers of computer programs for herd management that evaluate data from sensors recording the movement activity and feeding and rumination time of heifers and cows.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40201 - Animal and dairy science; (Animal biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QK1910242" target="_blank" >QK1910242: Eliminace rizikových faktorů zdraví a reprodukce dojnic pomocí využití automatizovaných systémů měření a sběru dat</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
978-80-213-3336-9
Číslo předpisu
MZE-73194/2023-13141
Technické parametry
Na vužití metodiky (ISBN: 978-80-213-3336-9) byla sepsána smlouva se společností Farmtec a.s. se sídlem Tisová 326, 391 33 Jistebnice, IČ: 63908522, DIČ: CZ63908522. Společnost je zastoupena předsedou představenstva Ing. Bohumilem Beladou (farmtec@farmtec.cz). Smlouva byla podepsána 31. 10. 2023 ve společnosti Farmtec, a. s. a 6. 11. 2023 u tvůrců metodiky na České zemědělské univerzitě v Praze.
Ekonomické parametry
Využití informací a doporučení uvedených v metodice umožní zefektivnění řízení stáda v důsledku přesnější detekce říje a určení nástupu porodu, stejně jako včasného odhalení zdravotních problémů dojnic a včasné zahájené léčby nebo provedení potřebného ošetření. V důsledku toho lze dosáhnout zkrácení servis periody potažmo laktace a mezidobí, snížení počtu inseminačních dávek potřebných k zabřeznutí plemenice, omezení ztrát mléka jak z důvodu snížené dojivosti, tak z důvodu omezení vyřazování mléka od léčených krav z dodávky do mlékárny v důsledku zkrácení doby léčby zvířat. Při modelové úvaze, že zpřesnění detekce říje umožní zkrácení inseminačního intervalu nebo servis periody (SP) o jeden estrální cyklus, tj. 21 dní, při současném snížení počtu inseminací na zabřeznutí daného zvířete, lze vyčíslit úsporu nákladů na jednu krávu ve výši cca 5 420 Kč. Při reálném odhadu, že se projeví zmíněný efekt alespoň u 10 % krav ve stádě, to znamená celkovou úsporu ve stádě se 100 dojnic na úrovni 54 tis. Kč za rok.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství ČR
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů