Monitoring erozního poškození půd v ČR nástroji dálkového průzkumu Země
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027049%3A_____%2F16%3AN0000020" target="_blank" >RIV/00027049:_____/16:N0000020 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/68407700:21110/16:00306123
Výsledek na webu
<a href="http://knihovna.vumop.cz/documents/1268" target="_blank" >http://knihovna.vumop.cz/documents/1268</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Monitoring erozního poškození půd v ČR nástroji dálkového průzkumu Země
Popis výsledku v původním jazyce
Metodika monitoringu erozního poškození půd v ČR nástroji DPZ byla vytvořena v rámci projektu NAZV QJ1330118 „Monitoring erozního poškození půd a projevů eroze pomocí metod DPZ“ řešeného v letech 2013–2016. Hlavním cílem řešení projektu, v rámci něhož metodika vznikla, bylo ověření využití nejmodernějších metod dálkového průzkumu Země (dále DPZ) při výzkumu erozního poškození půd. Záměrem bylo najít způsob, jak sledovat (vymezit a kvantifikovat) dlouhodobé působení eroze, a zároveň vyvinout metodiku pro hodnocení a sledování aktuálních erozních událostí, s cílem kvantitativně i kvalitativně popsat následky eroze půdy (zejména vodní, případně zpracováním půdy či větrné eroze). Metodika se především zaměřuje na využití metod zpracování leteckých hyperspektrálních snímků a družicových multispektrálních snímků, doplněných o data z terénního měření a rozbory půdních vzorků pořízených na lokalitách zřetelně erozně ovlivněných. Dále jsou popisovány možnosti využití klasických RGB a panchromatických leteckých snímků dostupných jako archivní materiál. Významnou pasáží je také popis využití dalších progresivních metod jako např. bezpilotních prostředků osazených snímači různých typů, fotogrammetrických postupů či laserového skenování.
Název v anglickém jazyce
Using remote sensing for monitoring of soil degradation by erosion in the Czech Republic
Popis výsledku anglicky
The metohodolgy was created within the frame of the project no. QJ1330118 supported by the Ministry of Agriculture of the Czech Republic, called Using remote sensing for monitoring of soil degradation by erosion and erosion evidence. The main goal of the project, due to the methodology could be published, was to deal with degree of soil degradation by influence soil erosion by analysis of current status of soils and develops methodology for definition of direct damage to the real status of soils. By this will be provided as well support with current model method of erosion vulnerability assessment in the Czech Republic. The key to solution was to check of using progress method of proving and observing long time soil erosion affected (mainly remote sensing methods) to ensure documentation of the extent of the problem with erosion of agricultural land and about causes of this situation. The intention was to find out methods how observe long time erosion effect and develop methodology for rating and observing actual erosion events with goal quantitatively and qualitatively describe the effects of water or wind erosion.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
DF - Pedologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QJ1330118" target="_blank" >QJ1330118: Monitoring erozního poškození půd a projevů eroze pomocí metod DPZ</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
QJ1330118_MET
Číslo předpisu
74406/2016-MZE-10052
Technické parametry
Metodika je k dispozici v tištěné i elektronické formě, počet stran: 156, vydal: Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Smlouva o uplatnění certifikované metodiky č. 1024-2016-10052 s Ministerstvem zemědělství České republiky se sídlem Těšnov 65/17, 110 00 Praha 1, IČ: 00027049, zastoupeným Ing. Simonou Prečanovou (ředitelka odboru). Uzavřeno dne 22.12.2016.
Ekonomické parametry
Metodika přináší postupy, které umožní snížit náklady na podrobný terénní průzkum s cílem hodnocení erozního poškození půd. Ekonomickým přínosem je tak efektivita použitých metod ve srovnání s pozemním monitoringem. Data DPZ mohou přinést informace z rozsáhlých území a využití představených metod tak může ušetřit prostředky v řádu stovek až milionů Kč vůči klasickým terénním metodám, kdy se zredukují prostředky na pracovní sílu, materiální zajištění prací a případné analytické práce. Výrazná je i časová úspora. Mapování klasickými metodami by v takovém rozsahu nebylo nejspíš ekonomicky efektivní a využití prezentovaných metod DPZ, tak může být jedinečným řešením pro úlohy hodnocení stavu erozního poškození půd ve velkém prostorovém kontextu.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství České republiky, Těšnov 65/17, 110 00 Praha 1
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů