Využití xMAP technologie k přímé detekci parazitárních původců alimentárních infekcí člověka
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027162%3A_____%2F19%3AN0000284" target="_blank" >RIV/00027162:_____/19:N0000284 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00027162:_____/19:N0000326
Výsledek na webu
<a href="https://kmine.bpp.cz/cs/" target="_blank" >https://kmine.bpp.cz/cs/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Využití xMAP technologie k přímé detekci parazitárních původců alimentárních infekcí člověka
Popis výsledku v původním jazyce
VII. ročník Kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie (KMINE), pořádaný Českou lékařskou společností ČLS JEP. Olomouc 14.11. - 16. 11. 2019. Molekulárně biologické metody jako je polymerázová řetězová reakce (PCR) umožňují v současné době velmi rychlou detekci parazitární DNA získanou z různých matric a tím přispívají k včasné identifikaci patogenních agens lidí i zvířat. Cílem naší studie bylo vyvinout diagnostický panel pro detekci parazitárních původců alimentárních infekcí člověka za využití MOL-PCR a xMAP technologie. Tato technologie je založena na multiplexní ligaci oligonukleotidů s následnou PCR reakcí (MOL-PCR) a adaptací na xMAP (x=analyte, MAP= Multi Analyte Profiling) detekční systém využívající magnetických mikrosfér značených fluorofory. V průběhu rutinní analýzy tak xMAP technologie přináší možnost poměrně rychle identifikovat širokou škálu infekčních původců (až 50 různých cílů) v jednom vyšetřovaném biologickém vzorku. Do současné doby byl na našem pracovišti vyvinut diagnostický panel pro detekci 6 nejvýznamnějších zoonotických parazitárních cílů, které se mohou stát zdrojem alimentárních infekcí pro člověka: Trichinella spiralis, Taenia saginata, Echinococcus multilocularis, Toxoplasma gondii, Giardia intestinalis, Cryptosporidium spp. a Cryptosporidium parvum. Tento diagnostický panel můžeme variabilně měnit v závislosti na diagnostikované matrici (vzorky ovoce, zeleniny, vody, půdy, trusu a tkáně).
Název v anglickém jazyce
xMAP technology for direct detection of parasitic agents of human alimentary infections
Popis výsledku anglicky
Molecular biological methods such as polymerase chain reaction (PCR) currently allow very rapid detection of parasitic DNA obtained from different matrices and thus contribute to the early identification of pathogenic agents in humans and animals. The aim of our study was to develop a diagnostic panel for the detection of parasitic agents of human alimentary infections using MOL-PCR and xMAP technology. This technology is based on multiplex ligation of oligonucleotides followed by a PCR reaction (MOL-PCR) and adaptation to xMAP (x = analyte, MAP = Multi Analyte Profiling) detection system using fluorophore labeled magnetic microspheres. Thus, during routine analysis, xMAP technology provides the ability to quickly identify a wide range of infectious agents (up to 50 different targets) in a single biological sample under investigation. To date, a diagnostic panel has been developed at our site to detect the 6 most important zoonotic parasitic targets that can become a source of alimentary infections in humans: Trichinella spiralis, Taenia saginata, Echinococcus multilocularis, Toxoplasma gondii, Giardia intestinalis, Cryptosporidium spp. and Cryptosporidium parvum. This diagnostic panel can be variably changed depending on the diagnosed matrix (samples of fruits, vegetables, water, soil, faeces and tissue).
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
30303 - Infectious Diseases
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů