Subsegmentární embolie do plicnice - diagnostika a klinický význam
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00064173%3A_____%2F21%3AN0000249" target="_blank" >RIV/00064173:_____/21:N0000249 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.prolekare.cz/linkout/127390" target="_blank" >https://www.prolekare.cz/linkout/127390</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Subsegmentární embolie do plicnice - diagnostika a klinický význam
Popis výsledku v původním jazyce
Embolie do plicnice (EP) stále zůstává relativně častou a potenciálně smrtící diagnózou, která může být snadno opomenuta. Plicní angiografie víceřadou výpočetní tomografií (CTPA) se rychle stala nepostradatelnou metodou při jejím vyšetřování. V USA vzrostl počet provedených CTPA mezi lety 2001 a 2008 14krát, zatímco počet plicních scintigrafií klesl na polovinu. Vysoké polohové rozlišení CTPA umožňuje detekci defektů v náplni kontrastní látkou i na úrovni subsegmentárních větví. Existují však data, že takto malé emboly nevyžadují léčbu. Významný nárůst detekce izolovaných subsegmentárních embolů pomocí CTPA představuje pravděpodobně podskupinu benigních změn nebo jen přesnější detekci přirozeného „čistícího“ procesu plicních cév. Na druhé straně je riziko závažného krvácení při antikoagulační léčbě 5,3 %, zatímco riziko opakované EP jen 0,7 %. Dalšími riziky CTPA je nefrotoxická kontrastní látka a kancerogenní záření. Řešením tohoto problému není jednoduše snížit počet vyšetření, ale vyšetřovat (a následně léčit) více selektivně a zvažovat alternativní metody, jako je plicní scintigrafie a sonografie, jsou-li relevantní. CTPA by měla být vyhrazena pro pacienty se střední a vysokou pravděpodobností EP určené na základě klinického vyšetření a stanovení D-dimerů (potvrzení EP). Plicní scintigrafie by naopak měla být metodou volby u stabilních pacientů s normálním skiagramem hrudníku tak, aby se snížila detekce subsegmentárních embolů, aniž by přitom došlo ke zvýšení úmrtnosti na EP (vyloučení EP).
Název v anglickém jazyce
Subsegmental pulmonary embolism - diagnosis and clinical significance
Popis výsledku anglicky
Pulmonary embolism (PE) remains a frequent and potentially fatal diagnosis that is easily missed. Multidetector computed tomographic pulmonary angiography (CTPA) has rapidly become the sine qua non for the workup of PE. In the USA, use of CT pulmonary angiography rose 14-fold while VQ scanning decreased by 52% from 2001 to 2008. The high resolution of CT pulmonary angiography makes it possible to detect filling defects in subsegmental arteries. However, there is evidence that some small clots do not need treatment. The significant increase in isolated subsegmental pulmonary embolism diagnosis by CTPA represented probably a subset of more benign disease, or accurate detection of a natural, benign "clearing" process of the lung vasculature. On the other hand, the risk of major bleeding from anticoagulation was 5.3 % but the risk of recurrent venous thromboembolism was only 0.7 %. Another risks of CTPA are nephrotoxic contrast and carcinogenic radiation. To avoid these problems is not simply to do less testing but to test (and subsequently treat) more selectively and to consider alternative tests such as VQ scanning and ultrasonography when appropriate. Clinicians should reserve CT pulmonary angiography for patients at intermediate to high risk of pulmonary embolism based on algorithms that combine clinical probability and D-dimer test results. Implementing policies to use pulmonary scintigraphy as the first line test for pulmonary embolism in stable patients with a normal x ray appearance can reduce use of CT pulmonary angiography and decrease detection of subsegmental pulmonary embolism without increasing deaths from pulmonary embolism.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30224 - Radiology, nuclear medicine and medical imaging
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Nukleární medicína
ISSN
1805-1146
e-ISSN
—
Svazek periodika
10
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
31-37
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—