Deriváty celulosy v individuální přípravě léčiv
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00064190%3A_____%2F15%3AN0000001" target="_blank" >RIV/00064190:_____/15:N0000001 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Deriváty celulosy v individuální přípravě léčiv
Popis výsledku v původním jazyce
Při magistraliter přípravě slizů a gelů se v praxi nejčastěji používají deriváty celulosy, želatina a karbomery. Tento článek je věnován derivátům celulosy. Jsou uvedeny lékopisné a nejznámější obchodní názvy, základní fyzikálně-chemické vlastnosti, hodnoty viskozity 2% vodných disperzí, dispergační techniky a uvedeny příklady chybných receptur dosud se vyskytujících v praxi. Deriváty celulosy by měly být označeny lékopisným, nikoli obchodním názvem a do lékárny dodány s deklarovanou hodnotou viskozity a dalšími vlastnostmi, důležitými pro technologické zpracování do léčivého přípravku. Lékárník by měl modifikovat složení předepsaného přípravku, co se týká pomocných látek, a zvolit takový postup přípravy, aby pacient dostal nejen lék účinný a stabilní, ale i lék o konzistenci vhodné pro předepsaný způsob dávkování a aplikace.
Název v anglickém jazyce
Cellulose derivatives in extemporaneous preparation
Popis výsledku anglicky
Cellulose derivatives, gelatin, and carbomers are the most used excipients for extemporaneous preparation of mucilages and gels. This article discusses the cellulose derivatives. The pharmacopoeial and best known brand names, the essential physico-chemical properties, viscosity values of 2 % water dispersions, dispersion techniques are specified, also some examples of the wrong prescriptions still used in practice are mentioned. Cellulose derivatives should be named according the pharmacopoeia, not using the brand name, and delivered to the pharmacy with a declared value of viscosity, furthermore other characteristics important for compounding of mucilages and gels. Regarding the excipients the pharmacist should modify the prescriptions and choose such procedure of compounding to get not only the effective and stable drug, but also the preparation of the consistency suitable for the prescribed method of dispensing and way of application.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
FR - Farmakologie a lékárnická chemie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Praktické lékárenství
ISSN
1801-2434
e-ISSN
—
Svazek periodika
11
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
3
Strana od-do
133-136
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—