Pes equinovarus - 10 let léčby Ponsetiho metodou
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00064211%3A_____%2F15%3A%230000498" target="_blank" >RIV/00064211:_____/15:#0000498 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Pes equinovarus - 10 let léčby Ponsetiho metodou
Popis výsledku v původním jazyce
Pes equinovarus congenitus (PEC) je složitá deformita nohy, složená z pěti hlavních komponent, které mohou v různé míře převažovat. Jsou to ekvinozita v hlezenním kloubu, inverze předonoží, varozita paty, exkavace (vyklenutí střední části nohy) a addukce předonoží. Pro léčbu PEC jsou používány v podstatě dvě metody: francouzská funkční metoda (fyzioterapie a postupné cvičení bez imobilizace) a Ponsetiho metoda (sádrování, tenotomie Achillovy šlachy, transpozice m. tibialis ant.). V literatuře se uvádí, že tato metoda má krátkodobý úspěch v impozantních 100 %, podobně vysoce úspěšné mají být i výsledky dlouhodobé. Sami se však domníváme, že údaje o úspěšnosti mohou být významně ovlivněny dobou, která uplyne od ukončení léčby. Zjistili jsme významný rozdíl mezi hodnocením krátkodobých a dlouhodobých výsledků: počet recidiv v průběhu prvních tří let léčby indikovaných pro chirurgický zásah byl významně nižší ve srovnání s pacienty, u nichž léčba začala před 5-9 roky. Primární korekce PEC je tedy možná u téměř 100 % pacientů, avšak pro korekci recidiv je třeba v některých případech použít jiné chirurgické řešení. Na základě vlastních zkušeností jsme dospěli k závěru, že kromě nedostatečné compliance ze strany rodičů je hlavním rizikovým faktorem čas: u dětí starších 3 let není možno recidivy léčit pouze Ponsetiho metodou, ale je nutno často přistoupit k operační léčbě.
Název v anglickém jazyce
10 years experience with the treatment of Ponseti method
Popis výsledku anglicky
Idiopathic pes equinovarus (also referred to as clubfoot) is a congenital deformity of the foot and lower leg; it has five components: equinus, varus, adductus, cavus and supination of the foot. At present two principle methods are mostly used for the treatment of clubfoot: physiotherapy and continuous motion without immobilization and the Ponseti method (serial manipulation, cast application, Achilles tenotomy and transposition of m. tibilalis ant.). This method has been reported to have short-term success rates approaching 100%, and the long-term results have been equally impressive. We believe, however, that the data on the success rate may be significantly influenced by the duration of the period after termination of the treatment. We have found difference between the evaluation of the short-term and long-term results: the number of relapses during the first three years of treatment, indicated for surgical intervention, is less as compared with patients where the treatment started five to nine years ago . Primary correction of pes equinovarus is possible in almost 100% of patients, but for the subsequent solution of relapses it is necessary to use surgical intervention.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
FI - Traumatologie a ortopedie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Ortopedie
ISSN
1802-1727
e-ISSN
—
Svazek periodika
9
Číslo periodika v rámci svazku
6
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
275-281
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—