Vymezení problematiky smaltu/emailu, terminologická a metodologická východiska a koncepce publikace
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00101435%3A_____%2F18%3AN0000019" target="_blank" >RIV/00101435:_____/18:N0000019 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vymezení problematiky smaltu/emailu, terminologická a metodologická východiska a koncepce publikace
Popis výsledku v původním jazyce
Kapitola definuje, co je předmětem zájmu odborné publikace, a shrnuje dosavadní stav výzkumu v této oblasti v České republice. Na jedné straně se zabývá problematikou výroby smaltu a emailu a vývojem technik a technologií práce s tímto materiálem, na druhé straně na-bízí pohled do institucionálních sbírek a představuje tak spektrum užití smaltu, včetně moderní umělecké tvorby. Technologie smaltu/emailu spočívá na principu natavení skloviny na podkladový kovový materiál, na němž tvoří ochrannou a dekorativní povrchovou úpravu. Vyniká nejen velkou různorodostí, pokud jde o způsoby zpracování, ale i použité druhy skloviny a kovů. Předměty se smaltovaným povrchem mohou mít drobné i velkorysé rozměry. Smalt/email je historickou uměleckořemeslnou technikou, zachovanou na artefaktech zejména ze slitin mědi a slitin drahých kovů, které se ať už jako osobní vlastnictví, nebo součást kulturního dědictví snažíme uchovat pro potěchu nás i budoucích generací. Jsou jím dekorovány nejvýznamnější předměty nedozírné umělecké, kulturní i finanční hodnoty, například korunovační klenoty, pokladnice pro uctívané relikvie, drahocenné šperky. Samostatná část kapitoly vysvětluje historické emailérské řemeslné pustupy. Smalt však můžeme vnímat také jako něco zcela běžného. Se smaltem jako produktem moderní průmyslové výroby na slitinách železa se setkáváme na každém kroku ve formě spotřebního zboží, aniž bychom věnovali pozornost novým vědeckým poznatkům, které jej řadí mezi hi-tech technologie budoucnosti.
Název v anglickém jazyce
Definition of enamelling, terminological and methodological starting points and the conception of the publication
Popis výsledku anglicky
The chapter defines what is of interest to the professional publication and summarizes the current state of research in this area in the Czech Republic. On the one hand, it deals with the issue of enamel and industrial enamel production and with the development of techniques and technologies of working with this material, and on the other, it offers an insight into institutional collections and it presents the spectrum of enamel application, including modern artwork. The enamel technology consists in the principle of smelting of the molten glass onto a foundation metal material, where it forms a protective and decorative surface finish. This technology stands out not only because of a big variety, as regards the manufacturing techniques, but also as regards the used sorts of molten glass and metals. The objects with enamelled surface can have both small and large-scale dimension. The industrial enamelling is a historical art handicraft technique preserved at artefacts made mainly of alloys of copper and alloys of precious metals. We strive to preserve these artefacts whether as personality or as a part of cultural heritage to please both ourselves and the future generations. The most important objects of an immense artistic, cultural and financial value are decorated with enamel, for example crown jewels, treasure chests for worshipped relics, precious jewels. A separate part of the chapter explains techniques in art handicraft practice. However, enamel can be perceived as something very common. We encounter enamel as a product of modern industrial production at iron alloys everywhere in the form of consumer goods, without paying the attention to new scientific findings, which class it as a high technology of the future.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60401 - Arts, Art history
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Smalt/Email - uměleckořemeslná technika i moderní povrchová úprava kovů
ISBN
978-80-87896-53-2
Počet stran výsledku
16
Strana od-do
11-26
Počet stran knihy
304
Název nakladatele
Technické muzeum v Brně
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—