Časopis SSSR na strojke jako pramen ke studiu témat sovětské meziválečné propagandy.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F08%3A10077301" target="_blank" >RIV/00216208:11210/08:10077301 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Časopis SSSR na strojke jako pramen ke studiu témat sovětské meziválečné propagandy.
Popis výsledku v původním jazyce
Tato studie rozebírá propagandistický měsíčník SSSR na strojke (SSSR ve výstavbě) jako jeden z možných pramenů ke studiu sovětské propagandy a jejích témat. Sovětské propagandě se v období mezi dvěma světovými válkami dařilo vytvářet idealizovaný obraz Sovětského svazu jako určité avantgardy společenského zřízení. Zejména v oblasti vizuální propagandy se uplatnily nové postupy sovětské umělecké avantgardy, pomocí kterých bylo možné vytvořit v mnoha ohledech nereálný obraz sovětské skutečnosti či přinejmenším určitým způsobem realitu přikrášlit. Mechanizmy pozměňující realitu obdobně jako fotomontáž se uplatnily i při konstrukci obrazu SSSR v očích jeho zahraničních recipientů. Pozitivní vnímání sovětského režimu bez hlubší znalosti jeho odvrácených stránek vedlo v mnoha případech k příklonu k levicovým idejím, které tento stát alespoň navenek symbolizoval.
Název v anglickém jazyce
The Monthly SSSR na strojke as the source for sthe study of Soviet interwar propaganda topics
Popis výsledku anglicky
This study uses a propagandistic monthly SSSR na strojke (USSR in Construction) as one of the possible useful research sources of Soviet propaganda and its topics. Soviet propaganda managed to create at the time between the two world wars an idealistic image of USSR as an avant-garde of social establishment. It was mainly the visual propaganda where new techniques of Soviet art avant-garde were implemented and thanks to them it was possible to create an unreal image of Soviet reality, or at least to idealize the reality a bit. Mechanisms changing the reality as well as used photomontages played an important part when the foreign recipients created an image of USSR. Without a deeper knowledge of hidden aspects of reality, their positive perception of Soviet regime led in many cases to adoption of left-wing ideas, represented by USSR.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AB - Dějiny
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2008
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Člověk - časopis pro humanitní a společenské vědy
ISSN
1801-8785
e-ISSN
—
Svazek periodika
2008
Číslo periodika v rámci svazku
13/15.12.
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—