Části těla jako nástroje - sémantika (bez)předložkového instrumentálu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F12%3A10133163" target="_blank" >RIV/00216208:11210/12:10133163 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Části těla jako nástroje - sémantika (bez)předložkového instrumentálu
Popis výsledku v původním jazyce
Nádobí myju jedině s jarem, podlož ten rozviklaný stůl s knížkou, otevřeli jsme víno s tím novým otvírákem. V češtině se zejména v mluvených projevech prosazuje v 7. p. předložka s i u tradičně bezpředložkových spojení. Jako jeden z možných vlivů způsobujících tento jev se vedle cizích jazyků, rytmičnosti a jazykových analogií zdá být i snaha po zdůraznění a prohloubení sémantiky "instrumentálnosti". V tomto příspěvku bych chtěla ukázat příklady takovéhoto nenáležitého užití předložky v instrumentálu vespojeních s částmi lidského těla (s rukou, s hlavou), upozornit na možnou modifikaci jejich významu a položit otázku, co ji způsobuje. Představa lidského těla jako stroje či souboru nástrojů není nová a zdaleka přesahuje pole (kognitivně) lingvistické,proto má být tento příspěvek zejména drobným náhledem na tělo v jazyce a v naší mysli zakládajícím se na gramatických prostředcích současné češtiny.
Název v anglickém jazyce
The Parts of a Human Body as the Tools - Semantics of the Instrumental in Czech
Popis výsledku anglicky
The paper is focused on the grammatical structure of the (non)prepositional instrumental phrase in Czech. In the traditional instrumental nonprepositional phrases the preposition s ('with, by, using') occures in several specific types of contexts, such as mýt si ruce mýdlem x mýt si ruce s mýdlem, krájet chléb nožem x krájet chléb s nožem. Here the preposition precedes the word denoting a tool or the way of preparation or processing. We concentrate on the phrases with an action verb in its head complemented by a word denoting human body or any of its parts. We analyze the phrase structure, the specific grammatical conditions and the semantic conditions of constructing them as well. Besides, our research is based on the concept of antropocentrism in thenatural languages as a central aspect of the cognitive linguistics view.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2012
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Tělo, smysly, emoce v literatuře; Tělo, smysly, emoce v jazyce
ISBN
978-80-7308-443-1
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
137-146
Počet stran knihy
211
Název nakladatele
FF UK
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—