Násilí československé mládeže na konci státního socialismu: bezpečnostní riziko a téma společenské kritiky
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F13%3A10194739" target="_blank" >RIV/00216208:11210/13:10194739 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Násilí československé mládeže na konci státního socialismu: bezpečnostní riziko a téma společenské kritiky
Popis výsledku v původním jazyce
Tématem této studie je násilí mládeže v Československu pozdního období státního socialismu (dále ČSSR). Při jejím psaní jsem vycházel z dobové bezpečnostní a žurnalistické analýzy i produkce populární kultury a subkultur a věnoval pozornost především tomu, jak konkrétně byla násilná a další deviantní činnost mládeže popisována, jaké vztahy udržovaly jednotlivé skupiny mládeže mezi sebou a jaké s většinovou společností, hledal jsem informace o fotbalovém chuligánství, metalu, punku a skinheads, inklinacích k fašismu a rasismu a v neposlední řadě i o tom, jak byly tyto fenomény ve své době vysvětlovány. Touto studií se tak prolínají tři diskurzní roviny založené na žurnalistických textech pro mládež, žurnalistických a bezpečnostních textech o mládeži a textech interpretů hudebních skupin spjatých se subkulturami mládeže.
Název v anglickém jazyce
The violence of Czechoslovak youth at the end of state socialism: Security risk and a topic of social critique
Popis výsledku anglicky
This article focuses on discourse-mapping and analysis of youth violence and delinquency in the late period of state socialism in Czechoslovakia. It is based on sources of journalistic articles, security reports, popular culture and subcultural production. Author is interested in the content and extent of the topic, he focuses on relations between subcultures themselves on one hand and subcultures and majority society on the other. In detail he examines the late 1980s topic of "promotion of fascism andcult of violence" and racism among Czechoslovak punks and skinheads. He questions how the topic of youth violence was explained in the late 1980s journalistic and security analysis. As a conclusion he draws attention to the existence of two parallel paradigms in his sources. He observes continuity before and after 1989 in antiziganism. In general he argues against generalizing view of alternative youth as "islands of liberty".
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AO - Sociologie, demografie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2013
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Populární kultura v českém prostoru
ISBN
978-80-246-2192-0
Počet stran výsledku
16
Strana od-do
274-290
Počet stran knihy
328
Název nakladatele
Karolinum
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—