Za krásnou, šťastnou, socialistickou Prahu : Oficiální zobrazování české metropole v období stalinismu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F17%3A10393059" target="_blank" >RIV/00216208:11210/17:10393059 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Za krásnou, šťastnou, socialistickou Prahu : Oficiální zobrazování české metropole v období stalinismu
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek se zabývá způsoby inscenování obrazu Prahy jako "socialistického města" v 1. polovině 50. let. Oficiální vizuální reprezentace města je analyzována na reprezentativním korpusu dobových snímků, použitých ve sledovaném období na titulních stranách věstníku Nová Praha, v nově vydávaných turistických průvodcích a obrazových publikacích. Po Únoru 1948 začaly být výstavba i zobrazování fyzického prostoru hlavního města podřizovány ideologickým zájmům KSČ. Budování "nové Prahy" se stalo předmětem rozsáhlé kampaně, iniciované v prosinci 1950 stranickým ideologem Gustavem Barešem a podpořené představiteli městské i státní správy. Oficiální fotografie, s nimiž se na mnoha úrovních setkávali obyvatelé i návštěvníci, intenzivně pracovaly se symboly a atributy odkazujícími na dynamickou současnost města. Pod zastřešující motiv budovatelského úsilí byly nicméně vedle soudobých výdobytků socialismu (pracovní brigády, pomníky, nová výstavba ad.) paralelně zapojovány i vybrané historické památky. Stalinismem podmíněná vize "nové Prahy" tak v sobě zdánlivě paradoxně, ale velmi úzce spojila prvky tradice a modernity a stala se svébytným vyjádřením touhy po dosažení kvalitativně vyššího typu společenského řádu.
Název v anglickém jazyce
"Beautiful, happy, socialist Prague" : The official representation of the Czech metropolis during Stalinism
Popis výsledku anglicky
The article deals with the staging of the image of Prague as a "socialist city" in the first half of the 1950s. The official visual representation of the city is analysed on the basis of a large body of period photographs used in the studied period on the front pages of Nová Praha [New Prague], the bulletin of the city national committee, in newly published tourist guides and in picture publications. After February 1948, the construction and depiction of the physical space of the capital city was subordinated to the ideological interests of the Czechoslovak Communist Party. The building of "New Prague" became the subject of a large-scale campaign launched in December 1950 by Party ideologue Gustav Bareš and supported by representatives of city and state administration. Official photographs encountered by residents and visitors on many levels worked intensively with symbols and attributes reflecting the period's dynamic situation in Prague. Under the umbrella motif of "building efforts", contemporary conveniences of Socialism (work brigades, landmarks, new construction, etc.) were joined by selected historical monuments. As such, the Stalinist vision of "New Prague" apparently paradoxically yet very closely combined elements of tradition and modernity and became a distinct expression of the longing to achieve a qualitatively higher type of social order.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Documenta Pragensia
ISSN
0231-7443
e-ISSN
—
Svazek periodika
36
Číslo periodika v rámci svazku
2017
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
20
Strana od-do
617-636
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—