Oteplí se a bude líp: Česká klimaskepse v čase globálních rizik
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11210%2F18%3A10388602" target="_blank" >RIV/00216208:11210/18:10388602 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Oteplí se a bude líp: Česká klimaskepse v čase globálních rizik
Popis výsledku v původním jazyce
Změna klimatu není problém, kterým by se měla společnost vážněji zabývat, tvrdí lidé jako Václav Klaus, Ivan Brezina nebo Luboš Motl. Považují jej za nafouknutou bublinu, která má vědcům a ekologickým aktivistům zajistit přísun tučných grantů a dotací. Kdo jsou čeští klimaskeptici a jaké strategie využívají k prosazování této své vize? Kniha Oteplí se a bude líp je první sociologickou studií aktivní české klimaskepse. Hlavní část tvoří kvalitativní výzkum odporu vůči environmentalismu a hlavnímu proudu klimatologie. Vychází z řady rozhovorů s českými klimaskeptiky, klimatology i představiteli nevládních organizací, provedených v letech 2011-2014. Hlavním zjištěním je poznatek, že aktivní česká klimaskepse si mezi lety 2007-2014 prošla obdobími měnící se intenzity a dynamiky. Nejsilnější byla v letech 2007-2008, kdy její organizační platformou byly think tanky s tržním přístupem k životnímu prostředí a pod patronací prezidenta Václava Klause v Praze vystupovaly nejvýznamnější postavy zahraniční klimaskepse. Zhruba od roku 2011 však klima ustoupilo z agendy pravicových think tanků a rozptýlilo se mezi vícero menších sdružení, výrazných jednotlivců a do virtuálního prostoru. Jsou Češi národem klimaskeptiků? Je globální oteplování problém, který by měla společnost řešit? Má pravdu Al Gore, nebo Václav Klaus? Jaké strategie využívají čeští klimaskeptici?
Název v anglickém jazyce
It will warm up and that will be better: Czech Climate Skepticism in the Age of Global Risks
Popis výsledku anglicky
Climate change skepticism has been becoming a more and more distinct and apparently increasing social phenomenon. To date, western scholars have described the different forms it can take and the factors supporting its increase. In the recent years, we've been observing some signs of a similar trend in the Czech Republic because the number of people who find the anthropogenic climate changes significant has been decreasing and the proportion of the "skeptic population" has been growing. This book draws mainly from a qualitative study conducted between 2011 and 2014 by means of semi-structured interviews with active Czech climate change skeptics. The goal of the study was to describe the strategies of climate change skeptics in the changing political and discursive environment, the forms of their organization and the framing of the climate changes as well as related stakeholders.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50401 - Sociology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7419-258-6
Počet stran knihy
393
Název nakladatele
Sociologické nakladatelství
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—