Příspěvek Lisabonské smlouvy ke zmírnění demokratického deficitu v EU
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F10%3A10021446" target="_blank" >RIV/00216208:11220/10:10021446 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Příspěvek Lisabonské smlouvy ke zmírnění demokratického deficitu v EU
Popis výsledku v původním jazyce
Lisabonská smlouva přinesla nové pravomoci pro Evropský parlament, jakož i pro vnitrostátní parlamenty členských států. Takový přístup je obecně považován za rozhodující krok k útlumu demokratického deficitu v postupech EU rozhodující. Evropská unie je již dlouhou dobu klasifikována jako "deficit demokracie", vzhledem k nadřazenosti exekutivních rozhodnutí před parlamentními procedurami. Nicméně tyto jevy byly označeny jako důkaz, že EU není "federální superstát", ale mezinárodní organizace sui generis.Nové teoretické analýzy, včetně případu - práva Evropského soudního dvora, stejně jako v český Ústavní soud ukazují, že evropská demokratická rovnováha se skládá také z rozhodovacích procesů národního parlamentu. Nejen Evropská unie, ale i jeho "demokratický deficit", je tedy generis sui jednotky.
Název v anglickém jazyce
Lisbon treaty as a contribution for attenuation of democratic deficit in the EU
Popis výsledku anglicky
Lisbon Treaty brought up new competencies for the European Parliament as well as for national Parliaments of Member States. Such an approach is generally considered to be a decisive step for attenuation of democratic deficit in EU decisive procedures. European Union has been for a long time classified as a "deficit democracy" due to supremacy of executive decisions over parliamentary procedures. Nevertheless these phenomena have been indicated as a proof that the EU was not a "federal superstate" but aninternational organisation sui generis. The new theoretical analysis including case-law of the European Court of Justice as well as of the Czech Constitutional Court show that a European democratic equilibrium consist also of the decision procedures ofnational Parliament. Not only European Union but also its "democratic deficit" is thus a unit sui generis.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AG - Právní vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2010
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Acta Universitatis Carolinae. Iuridica
ISSN
0323-0619
e-ISSN
—
Svazek periodika
56
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—