Turistické značení v Evropě - právní úprava turistického značení ve vybraných zemích Evropy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F16%3A10360739" target="_blank" >RIV/00216208:11220/16:10360739 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Turistické značení v Evropě - právní úprava turistického značení ve vybraných zemích Evropy
Popis výsledku v původním jazyce
Hlavním cílem této práce je provést komparaci právních úprav turistického značení v evropských zemích. Tato komparace se zaměřuje zejména na několik aspektů. Prvním aspektem je právo provádět turistické značení, resp. za tímto účelem vstupovat na pozemky a jemu odpovídající povinnost strpět provedení takového značení a vstup na pozemek za tímto účelem. Druhým aspektem je pak komparace právních úprav přestupků za poškození nebo odstranění turistického značení, ale i za naopak neoprávněné umístění takového značení. Práce se skládá v podstatě ze dvou částí. První část práce popisuje stav v České republice, a to jak stávající právní úpravu, tak stručný historický exkurz do právní úpravy turistického značení na území dnešní České republiky. Druhá část práce je část komparativní. V této druhé části jsou nejprve podrobněji představeny právní úpravy zemí sousedících s Českou republikou, a to zejména z důvodu podobné právní kultury. Poté jsou představeny právní úpravy v dalších evropských zemích, kde byla právní úprava turistického značení studována a podařilo se zjistit stávající právní situaci. Podrobněji jsou samozřejmě představeny ty země, kde existuje právní úprava turistického značení podrobná, respektive kde je turistické značení adresováno závaznými právními předpisy.
Název v anglickém jazyce
Trail blazing in Europe - legal regulation of way marking in the selected European countries
Popis výsledku anglicky
The purpose of my article is to analyse and compare legal regulations of trail blazing in the European countries. This comparison focuses on two main aspects. The first one is the right to carry out the trail blazing, i. e. the right to enter a property to carry out the activity and the corresponding obligation to allow such an activity, i. e. such as entering a property. The second aspect is the comparison of legal regulations of administrative delicts consisting of destroying or removing a marking, or even placing an unauthorised marking. The study is basically composed of two parts. First part describes the situation in the Czech Republic. Firstly, it examines relevant Czech legislation, secondly, it briefly illustrates the history of the regulation of way marking on the territory of the present Czech Republic. The second part of the paper is the comparative part. In this second part there are firstly introduced legal regulations of the countries neighbouring with the Czech Republic. These regulations are examined in great detail especially because the neighbouring countries share similar legal culture with the Czech Republic. Then there are addressed legal regulations in other European countries, where the current situation was investigated. Of course, the countries, where there is in existence a detailed legal regulation of way marking, were introduced in more detail.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
České právo životního prostředí
ISSN
1213-5542
e-ISSN
—
Svazek periodika
16
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
20
Strana od-do
41-60
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—