Diskriminace Romů v přístupu k bydlení: tuzemský pohled
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11220%2F23%3A10471368" target="_blank" >RIV/00216208:11220/23:10471368 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Diskriminace Romů v přístupu k bydlení: tuzemský pohled
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek pojednává o problematice diskriminace Romů v přístupu k tržnímu bydlení, především pak v tuzemském kontextu. Diskriminace představuje nelegitimní a neospravedlnitelné rozlišování a rozdílné jednání a zakládá přímé porušení práva na rovné zacházení a principu rovnosti. Právo na rovné zacházení je přitom upraveno jak na ústavní (čl. 1, čl. 3 odst. 1 Listiny základních práv a svobod), tak na zákonné úrovni. Nejvýznamnějším přepisem, jenž na zákonné úrovni toto právo zakotvuje a konkretizuje, je antidiskriminační zákon. Tento zákon vedle definice přímé a nepřímé diskriminace přináší též výčet "zakázaných" rozlišovacích důvodů a kritérií, mezi něž řadí mj. právě rasu, etnický původ či národnost. Příspěvek se bude blíže zabývat způsobem, jakým je výše uvedená antidiskriminační legislativa interpretována a aplikována v tuzemské praxi, zaměřím se zejm. na rozhodovací činnost soudů. Rovněž významnou je pozice Kanceláře veřejného ochránce práv; příspěvek proto přiblíží i relevantní agendu této instituce. V závěru příspěvku se autor zaměří na zvolené téma rovněž v širším, celospolečenském kontextu a zároveň upozorní na některé a problémy (ne-konzistentnost tuzemských soudů při posuzování diskriminačního jednání či dílčí nedostatky stávající antidiskriminační legislativy), jež v této právní oblasti nadále přetrvávají.
Název v anglickém jazyce
Discrimination against Roma in access to housing: a domestic perspective
Popis výsledku anglicky
The article discusses the issue of discrimination against Roma in access to the market housing, primarily in the domestic context. Discrimination represents an illegitimate and unjustifiable differentiation and disparate treatment, constituting a direct violation of the right to equal treatment and the principle of equality. The right to equal treatment is regulated both at the constitutional level (Article 1, Article 3 paragraph 1 of the Charter of Fundamental Rights and Freedoms) and the statutory level. The most significant legislative act that establishes and specifies this right at the statutory level is Anti-Discrimination Act. This act, besides defining direct and indirect discrimination, also lists 'prohibited' reasons for differentiation and criteria, including, among others, race, ethnic origin, or nationality. The article will focus on how the aforementioned anti-discrimination legislation is interpreted and applied in domestic practice, with a particular focus on the decision-making activity of the courts. The role of the Public Defender of Rights Office is also significant; hence, the article will also introduce the relevant agenda of this institution. In conclusion, the author will examine the selected topic in a broader, societal context and highlight certain issues (inconsistencies in domestic courts' assessment of discriminatory behavior or partial deficiencies of the current anti-discrimination legislation) that continue to persist in this legal area.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Ústavní rámec vlastnictví, podnikání a sociálních práv
ISBN
978-80-7502-683-5
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
185-199
Název nakladatele
Leges
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Pec pod Sněžkou
Datum konání akce
20. 4. 2023
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—