Ztraceni v kaňonech a na rančích: Sociální a ekologická adaptace Tarahumarů v severním Mexiku
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11240%2F19%3A10394102" target="_blank" >RIV/00216208:11240/19:10394102 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ztraceni v kaňonech a na rančích: Sociální a ekologická adaptace Tarahumarů v severním Mexiku
Popis výsledku v původním jazyce
Tato kniha se v širším kontextu věnuje největší současné severomexické indiánské skupině - Tarahumarům. Autor ji rozdělil do tří částí, v nichž se nejprve snaží o zachycení geneze Tarahumarů a některých dalších indiánských skupin severního Mexika od prehistorických dob do příchodu prvních španělských conquistadorů a misionářů. Druhá část se zaměřuje na některé teoretické pojmy jako etnická, sociální a kulturní identita, indigenismus, vnitřní kolonialismus aj. Třetí část je nejrozsáhlejší a je výsledkem autorova etnografického a archivního výzkumu mezi Tarahumary v letech 1992, 1996 a 2001. Po demografickém úvodu se autor zabývá sociálně adaptivními mechanismy, které se zde vytvářely od koloniální doby: rituálním kmotrovstvím jako formou udržování sociálních a interetnických hranic, ejidem jako "moderním" typem closed corporate community a nakonec analyzuje Ejido Munerachi jako adaptivní (socioekologický) areál typu región de refugio a ukazuje na možné konsekvence, k nimž by mohlo dojít, pokud by z tarahumarské každodennosti zmizely některé prehispánské kulturní rysy. Dochází k závěru, že jsou to především intraetnické nebo intraejidální sociálně adaptivní mechanismy, které více determinují budoucnost takového společenství, jako je Ejido Munerachi, než jeho tradiční kulturní "opory", ať jsou jakkoli staré.
Název v anglickém jazyce
Lost in Canyons and Ranches: Social and Ecological Adaptation of the Tarahumara in Northern Mexico
Popis výsledku anglicky
This book, in a broader context, deals with the largest contemporary North Mexican native group - the Tarahumara/Rarámuri. The author divided it into three parts, in which he first tries to capture the genesis of Tarahumara and some other native groups of northern Mexico from prehistoric times to the arrival of the first Spanish conquerors and missionaries. The second part focuses on some theoretical concepts such as ethnic, social and cultural identity, indigenism, internal colonialism, etc. The third part is the largest and is the result of the author's ethnographic and archival research between Tarahumara in 1992, 1996 and 2001. After demographic introduction, the author deals with the socially adaptive mechanisms that have emerged from colonial times: ritual godfathers as a form of maintaining social and interethnic boundaries, ejido as a "modern" closed corporate community and ultimately analyzing Ejido Munerachi as an adaptive (socio-ecological) area of the refuge region type and he shows the possible consequences that might arise if some Pre-Christian cultural features disappear from Tarahumara everyday life. He concludes that they are primarily intra-ethnic or intra-ejido socially adaptive mechanisms that more determine the future of a community like Ejido Munerachi than its traditional cultural "supports", however they are old.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50404 - Anthropology, ethnology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7476-141-6
Počet stran knihy
420
Název nakladatele
Togga
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—