Big Data: vybrané etické otázky
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11240%2F22%3A10451582" target="_blank" >RIV/00216208:11240/22:10451582 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Big Data: vybrané etické otázky
Popis výsledku v původním jazyce
Termín Big Data se objevil v 90. letech a od té doby je přítomen v mediální sféře spolu s dalšími pojmy z oblasti počítačových technologií. Big Data již v současné době nejsou takovým buz- zword, jakým bývala dříve, ale téma velkých dat je stále zajímavé pro výzkum, zvlášť v oblasti humanitních věd. Rychlost vývoje technologií často překračuje humanitní znalost obecně a zvlášť legislativnímu či etickému porozumění. Tím pádem dochází k řádě etických problém jako porušení soukromí, zneužívání dat, riziko porušení lidských práv, pokračování v diskriminaci znevý- hodněných skupin. Zvláštnost práce s Big Data v těchto ohledech spočívá v tom, že počítačové zpracování velkých objemů dat se často podáváno jako objektivní přístup, kterému chybí tak zvaný "lidský faktor". Cílem tohoto článku je ukázat, proč tomu tak není.
Název v anglickém jazyce
Big Data: Selected Ethical Issues
Popis výsledku anglicky
The term Big Data appeared in the 1990s and has been present in the media sphere ever since, along with other terms from the field of computer technology. Big Data is no longer the buzzword it used to be, but the topic of Big Data is still interesting for research, especially in the humanities. The rapidity of technology development often exceeds knowledge of humanities in general and legislative or ethical understanding in particular. This raises a number of ethical issues such as privacy breaches, data misuse, risk of human rights violations, and continued discrimination against disadvantaged groups. The peculiarity of working with Big Data in these respects is that the computer processing of large volumes of data is often presented as an objective approach that lacks the so -called "human factor". The aim of this paper is to show why this is more complicated.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
60301 - Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sémiotika a ideologie
ISBN
978-80-7476-227-7
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
20
Strana od-do
221-240
Název nakladatele
Togga, spol. s r.o. ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, Fakultou humanitních studií
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
6. 11. 2020
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—