Elementární algoritmické konstrukce a jejich vyjadřování
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11410%2F17%3A10330401" target="_blank" >RIV/00216208:11410/17:10330401 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Elementární algoritmické konstrukce a jejich vyjadřování
Popis výsledku v původním jazyce
Text se zabývá vymezením základních algoritmických konstrukcí a jejich vztahem k potřebám výuky v oblasti informačních technologií z pohledu nutnosti formulovat je jazykově adekvátně vůči programovacím jazykům, resp. vůči řešené (algoritmické) úloze. Důvodem je zejména požadavek jednoznačnosti formulací při převodu myšlenky přes český (přirozený) jazyk do jazyka programovacího, ale i zvýšení kvality komunikace člověka při vyjadřování jakýchkoliv postupů v běžném životě, které jsou obecně algoritmického charakteru. Obsahem je zejména popis základních algoritmických konstrukcí ve vztahu k jejich formulacím, uvedení souvislostí s potřebami výuky v oblasti informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání zejména na školách základních, gymnáziích a školách středních zaměřených na informatiku. Nutnost zabývat se algoritmizací nejen programátorsky je zásadně zdůrazněna v dokumentu MŠMT Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020, zpracovaného na základě vládních koncepčních dokumentů (MŠMT, 2015, a obecně též MŠMT, 2014), ve kterém se zdůrazňuje potřeba tvořivého algoritmického přístupu, a to dokonce již od předškolního vzdělávání. Smyslem studie je přiblížit potřeby výuky algoritmizace související s vhodným použitím českého jazyka, aby se mohly patřičně doplnit role učitelů českého jazyka a učitelů vzdělávací oblasti informačních a komunikačních technologií.
Název v anglickém jazyce
Elementary algorithmic outlines and their expression
Popis výsledku anglicky
The paper deals with the defining of elementary algorithmic structures and their relationship to teaching needs in information technology from the perspective of the need to formulate a language adequate to the programming languages, respectively. towards algorithmic task solving. The reason is a requirement of clarity in the formulation of ideas through the translation of Czech (native) language into programming, but also improving the quality of human communication in expressing any practices in everyday life, which are generally algorithmic nature. Content is oriented to a description of basic algorithmic structures in relation to their formulations, putting relations with the needs of education in the field of information and communication technologies in education, especially at the elementary schools, grammar schools and secondary schools focusing on informatics. The need to address algorithmizations not only to programmers is fundamentally emphasized in the document of the Ministry of Education, Youth and Sports "Strategy for Digital Education in 2020", prepared on the basis of government policy documents (MŠMT, 2015, and generally also the MŠMT, 2014), which emphasizes the need for creative algorithmic approach in education, even from pre-school level. The purpose of the study is to describe the educational needs of methods for teaching and learning algorithms associated with good use of the Czech language to properly complement the role of the teachers of Czech language and teachers of information and communication technologies.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Didaktické studie
ISSN
1804-1221
e-ISSN
—
Svazek periodika
9
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
18
Strana od-do
84-101
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—