Činnosti k rozvíjení přírodovědné gramotnosti v předškolním vzdělávání
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11410%2F17%3A10366778" target="_blank" >RIV/00216208:11410/17:10366778 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Činnosti k rozvíjení přírodovědné gramotnosti v předškolním vzdělávání
Popis výsledku v původním jazyce
Přírodovědná gramotnost je v současnosti velice diskutovaným tématem. Tato knížka se zaměřuje na pokládání jejích základů v předškolním věku. K problematice přistupuje s vědomím, že učitelky v mateřských školách obvykle nemají přírodovědné vzdělání. Zohledňuje vývojová specifika předškolních dětí, např. skutečnost, že vnímají neverbální komunikaci často více než komunikaci verbální. V první části knihy jsou stručně představeny speciální cíle přírodovědného vzdělávání, didaktické zásady přírodovědného vzdělávání této věkové skupiny a doporučené prostředky. Pozornost je věnována čtyřem oblastem vytyčeným týmem odborníků, který v roce 2015 pracoval na minimetodice přírodovědné gramotnosti S dětmi za přírodou (NÚV, 2015), konkrétně: osvojování si přírodovědného jazyka, podpoře zájmu zkoumat okolní svět, rozvíjení pozitivního vztahu k přírodě a učení hrou a prožitkem. V druhé polovině knihy jsou zařazeny ověřené aktivity, které přírodovědnou gramotnost rozvíjejí a které učitelkám v mateřských školách poskytnou dostatek inspirace.
Název v anglickém jazyce
Activities to develop natural literacy in pre-school education
Popis výsledku anglicky
Natural literacy is currently a very discussed topic. This book focuses on laying the foundations in pre-school age. The problem is approached with the knowledge that nursery teachers usually do not have a science education. It takes into account the developmental specifics of preschool children, such as the fact that they perceive non-verbal communication often more than verbal communication. The first part of the book presents briefly the special objectives of science education, the didactic principles of science education of this age group and the recommended means. Attention is paid to four areas set up by a team of experts who worked on the Minimum Natural Science Literacy (NÚV, 2015) in 2015, namely: learning natural sciences, promoting interest in exploring the world, developing a positive relationship to nature and learning by play; experience. In the second half of the book, certified activities that develop natural literacy and which give teachers in kindergartens enough inspiration are included.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7496-327-8
Počet stran knihy
147
Název nakladatele
Raabe
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—