Formální podpora rodičů s mentálním postižením pohledem sociálních pracovníků
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11410%2F18%3A10385273" target="_blank" >RIV/00216208:11410/18:10385273 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Formální podpora rodičů s mentálním postižením pohledem sociálních pracovníků
Popis výsledku v původním jazyce
CÍLE: Cílem předkládaného výzkumu bylo zanalyzovat stávající systém formální podpory pro rodiče s mentálním postižením a připravenost sociálních pracovníků na práci s touto skupinou rodičů. TEORETICKÁ VÝCHODISKA: Vzhledem k pokračující deinstitucionalizaci a stále přibývajícím možnostem osob s mentálním postižením volit si způsob života ve většinové společnosti a vytvářet partnerské svazky, je vhodný čas zabývat se tím, zda nabízená formální podpora adekvátně reaguje na potřeby těchto rodin. METODA: Pro sběr dat bylo využito ohniskových skupin, kterých se zúčastnilo celkem 39 sociálních pracovníků z neziskových organizací poskytujících sociální služby, a sociálních pracovníků působících v systému sociálně právní ochrany dětí. Pro zpracování dat byla využita obsahová analýza. VÝSLEDKY: Výzkumné šetření přineslo tato zjištění: Sociální pracovníci při své práci s rodiči s mentálním postižením často postupují intuitivně bez širších znalostí vhodných technik práce a metodické podpory. Zároveň bylo zjištěno, že nastavení systému sociálních služeb neodpovídá potřebám rodičů, chybí jak vhodné pobytové, tak zejména terénní služby. IMPLIKACE PRO SOCIÁLNÍ PRÁCI: Závěry studie implikují, že je potřeba rozšířit teoretickou přípravu sociálních pracovníků o téma rodičovství osob s mentálním postižením, seznámit je s vhodnými nástroji pro poskytování podpory rodičům a zajistit jejich metodické vedení.
Název v anglickém jazyce
Formal Support of Parents with Intellectual Disabilities as Perceived by Social Workers
Popis výsledku anglicky
OBJECTIVES: The aim of this study was to analyse the system of formal support for parents with intellectual disabilities, and readiness of social workers to work with this population of parents. THEORETICAL BASE: The continuing deinstitutionalization and the ever-increasing opportunities for people with intellectual disabilities to choose their way of life in mainstream society and to live with partners, urge us to explore whether the available support is adequate to these parents. METHOD: There were 39 social workers who took part in the focus groups; these were social workers working at non-government organisations, and child welfare workers. The focus groups were analysed using content analysis approach. OUTCOMES: The findings reveal that professionals often conduct their work intuitively, without a wider knowledge of appropriate work techniques and methodological support. Furthermore, the set-up of the social services system does not correspond with the needs of these parents. Most glaring is the absence of suitable residential and home-based services. SOCIAL WORK IMPLICATION: The findings indicate that there is a need to improve professional preparation by including the topic of parenting of people with intellectual disabilities. The social workers need to learn about suitable ways of providing support to this population of parents.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Sociální práce (Sociálna práca)
ISSN
1213-6204
e-ISSN
—
Svazek periodika
18
Číslo periodika v rámci svazku
6
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
19
Strana od-do
123-141
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85059231603