NÁMĚTY NA POKUSY A POZOROVÁNÍ VODNÍCH ŽIVOČICHŮ VE ŠKOLNÍM AKVÁRIU VI (CHOV A ODCHOV A POTÁPNÍKŮ)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11410%2F20%3A10409899" target="_blank" >RIV/00216208:11410/20:10409899 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://verso.is.cuni.cz/pub/verso.fpl?fname=obd_publikace_handle&handle=a1qP2rC1N0" target="_blank" >https://verso.is.cuni.cz/pub/verso.fpl?fname=obd_publikace_handle&handle=a1qP2rC1N0</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
NÁMĚTY NA POKUSY A POZOROVÁNÍ VODNÍCH ŽIVOČICHŮ VE ŠKOLNÍM AKVÁRIU VI (CHOV A ODCHOV A POTÁPNÍKŮ)
Popis výsledku v původním jazyce
Potápníkovití brouci (Dytiscidae) se vyznačují hladkým, oválným, nesmáčivým tělem dokonale hydrodynamickým. Ve vodě se pohybují veslováním obrveného třetího páru končetin. Zásobu vzduchu nosí pod krovkami. Nabírají ji u hladiny a pak vydrží značnou dobu pod vodou. Vhodným druhem pro chov v akváriu je potápník vroubený (Dytiscus marginalis), dosahující délky i přes 3 cm. Je to dravec, schopný lovit široké spektrum vodních živočichů. Odlišení pohlaví je obvykle možné podle povrchu krovek, které jsou u samic výrazně podélně rýhovány a samci je mají hladké. Tento znak ale neplatí vždy, protože existují vzácně i samice s hladkými krovkami. Spolehlivě lze poznat samce podle přísavného aparátu na konci prvního páru končetin. Pomocí něho se dokáže pevně přichytit na hřbet samice před kopulací. Zařízení akvária by mělo být následující: výška vodního sloupce 20 cm či i větší, pokojová teplota, do interiéru akvária umístíme kameny, skalku, kořeny a vodní rostliny dosahující až k hladině. Akvárium dobře přikryjeme, protože potápníci jsou schopni létat. Na hladině je vhodný kousek plovoucí kůry či polystyrenu, na který se může potápník přichytit při nadýchnutí u hladiny. Vzduchování není potřebné ani vhodné, neboť brouci preferují stojatou vodu. Dospělci i larvy potápníka vroubeného jsou dravci a živí se vodními organismy, které zmohou, a to včetně rybek. Přednostně napadají nemocné a poraněné rybky. Krmíme je živými vodními bezobratlými, lze použít i "moučné červy" (larvy brouků potemníků) , žížaly či kousky libového masa. Vajíčka samice kladou pod vodou na vegetaci či pevné předměty. Larvy se vyvíjejí několik týdnů, pak opouští vodní prostředí a kuklí se na souši (proto pro odchov musíme zařídit akvaterárium alespoň s malou plochou suché půdy). Stádium kukly trvá 5-14 dní. Potom se líhne dospělý brouk, který ihned vyhledá vodní prostředí. Dospělí potápníci mají zajímavý obranný mechanismus, neboť mohou vylučovat jedovatou substanci, která je brání před predátory. V článku jsou prezentovány některá pozorování a pokusy s potápníky, které lze uskutečnit ve školním akváriu .
Název v anglickém jazyce
SUBJECT MATTERS OF EXPERIMENTS AND OBSERVATIONS OF WATER ANIMALS IN SCHOOL AQUARIUM VI (REARING OF PREDACEOUS DIVING BEETLES)
Popis výsledku anglicky
Aquatic beetles in the beetle family Dytiscidae are known as predaceous diving beetles. They all have a smooth, oval shape with strong, paddle-like hind legs that propel them easily in water. A large bubble of air under the beetle wing covers (elytra) allows them to suck in a bubble of air from the water surface, as well as breathe underwater for long periods of time without coming to the surface. A suitable species for breeding in aquarium is Great Diving Beetle (Dytiscus marginalis). It is a voracious predator, this beetle hunts a wide variety of prey including small fish. Interestingly, it is very easy to distinguish between the sexes in Dytiscus marginalis as females have parallel grooves running down their elytra (back or top surface), whereas males have smooth elytra. But this character is not 100% reliable, because females sometimes have also smooth elytra. Reliable distinction is made by the conspicuous sucking discs at the end of the first pair of legs. The aquarium equipment should be as follows: water to a depth of 20 cm or greater, ideally closer to room temperature. Underwater surfaces to rest on, such as plants, rocks, or twigs. A cover on the top is very important (the beetles can fly). A piece of floating wood will do, or a rock that reaches above the water. No water filtration or aeration equipment is necessary. Both adults and larvae are voracious predators feeding on anything in their reach including larval fish. The healthiest and most entertaining foods for diving beetles are fresh invertebrates, we can use also meal worms, earth worms or small pieces of lean meat. Diving beetles can attack fish (sick and injured especially) even if they are larger, and eat them. Diving beetles also have a fascinating defence mechanism: they secrete toxic substances that can make vertebrates, such as fish, sick if both are kept in a shared environment. Eggs are laid in or on vegetation beneath the water surface, or on other objects below or just above the surface. The larvae develop over a period of a few to several weeks, then leave the aquatic habitat to pupate in cells that they construct in the soil of protected areas nearby (an aquaterarium must be provided to successfully pupation of larvae). The pupal stage lasts 5-14 days, after which the adult emerges and usually re-enters the aquatic habitat. Some experiments on, and observations of, larvae and adult predaceous diving beetles in an aquarium, inspired by cited literature sources, are presented in this contribution.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
10613 - Zoology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Biologie-Chemie-Zeměpis
ISSN
1210-3349
e-ISSN
—
Svazek periodika
29
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
13-26
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—