NÁMĚTY NA POKUSY A POZOROVÁNÍ VODNÍCH ŽIVOČICHŮ VE ŠKOLNÍM AKVÁRIU VI (CHOV A ODCHOV VODOMILŮ)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11410%2F20%3A10411700" target="_blank" >RIV/00216208:11410/20:10411700 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://verso.is.cuni.cz/pub/verso.fpl?fname=obd_publikace_handle&handle=w.k4ZEL-zZ" target="_blank" >https://verso.is.cuni.cz/pub/verso.fpl?fname=obd_publikace_handle&handle=w.k4ZEL-zZ</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
NÁMĚTY NA POKUSY A POZOROVÁNÍ VODNÍCH ŽIVOČICHŮ VE ŠKOLNÍM AKVÁRIU VI (CHOV A ODCHOV VODOMILŮ)
Popis výsledku v původním jazyce
Vodomil černý (Hydrophilus piceus) je největší z vodních brouků na světě. Jeho anglický název Silver Water Beetle je odvozen od spodní strany těla, která je hustě porostlá chloupky a po ponoření je pokryta vrstvou vzduchu se stříbřitým vzezřením. Zásobu vzduchu si obnovují tím, že nejprve vynoří hlavu a pomocí tykadel dojde ke spojení vrstvy vzduchu na břiše s ovzduším nad hladinou. Všichni vodomilové plavou se střídavými pohyby nohou. Dospělci jsou detritovoři nebo herbivoři, larvy jsou ale naopak predátoři, a takováto změna typu potravy z predátora na herbivory není v říši hmyzu příliš častá. Vodomilové se vyskytují v celé řadě vodních stanovišť, ale obecně obývají mělčiny zarostlé vodní vegetací. Dobře létají a nezřídka se stává, že přilétnou na světlo např. při lovu nočních motýlů. Dospělci jsou dlouhověcí a doživají se 2 až 3 let. Na jaře dochází ke kladení oplozených vajíček; samice je kladou do kokonů umístěných na vodní hladině. Vzrostlé larvy se pak kuklí na souši v blízkosti vody. První zmínka o chovu vodomila černého v akváriu pochází z poloviny 19. století (Hibert 1856). V tomto příspěvku jsou uvedeny náměty na některá pozorování a pokusy ve školních akváriích u uvedeného druhu a druhů příbuzných vodomilů (H. aterrimus, Hydrochara flavipes, Hydrochara caraboides).
Název v anglickém jazyce
SUBJECT MATTERS OF EXPERIMENTS AND OBSERVATIONS OF WATER ANIMALS IN SCHOOL AQUARIUM VIII (REARING OF GREAT SILVER WATER BEETLE AND RELATIVE SPECIES)
Popis výsledku anglicky
Great silver water beetle (Hydrophilus piceus) is the largest beetle of aquatic beetles in the world. Adults can reach up to 5 cm. The common name of Silver Water Beetles refers to the appearance of the underside which is covered by hairs, when submerged, is covered with a layer of air (known as physical gills). All species swim with alternating leg movements and carry air beneath the elytra which they renew by surfacing head first. The adults are in general detritivores or herbivores but will also feed on worms etc. while the larvae are predatory upon aquatic animals. They occur in a wide variety of aquatic habitats but in general inhabit well vegetated standing or slow-running and shallow waters; they fly well and come to light or will alight on illuminated surfaces, sometimes far from water. Adults are long-lived, up to 2 or 3 years, and generally leave the water to overwinter among marginal vegetation or in soil. Oviposition occurs in the spring; the females use structures similar to arachnid spinnerets to produce egg cocoons which are generally placed among marginal vegetation or left to float. The larvae are aquatic but when fully grown leave the water to pupate among marginal soil and have occasionally be found far from the water area. In this contribution some observation in school aquaria are presented. Breeding of hydrophilid beetle is well known and the earliest mention of the breeding of the Silver Water Beetle in an aquarium dates back to the mid-19th century. In aquarium tanks can be kept also similar water scavenger beetle Hydrophilus aterrimus, or smaller species (Hydrochara flavipes or H. caraboides) reaching less than 2 cm of their body length.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Biologie-Chemie-Zeměpis
ISSN
1210-3349
e-ISSN
—
Svazek periodika
29
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
2-12
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—