Hyperkinetická porucha (ADHD)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14110%2F13%3A00068273" target="_blank" >RIV/00216224:14110/13:00068273 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/65269705:_____/13:#0002140
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Hyperkinetická porucha (ADHD)
Popis výsledku v původním jazyce
V tomto vzdělávacím článku je popsána hyperkinetická porucha a ADHD, které představují mírně odlišné koncepty v MKN 10 a DSM-IV. Kvůli odlišné definici se liší prevalence, která je u ADHD kolem 7 %, u hyperkinetické poruchy kolem 3 %. V etiologii hrají zásadní roli genetické faktory, podílí se i některé faktory prostředí. Podle katecholaminové hypotézy se u pacientů s ADHD vyskytuje dysbalance mezi dopaminem a noradrenalinem v některých oblastech mozku, hlavně prefrontální kůže a striatu. Zobrazovací metody poukazují na pomalejší vývoj mozku a morfologické i funkční změny oprotikontrolám. Neuropsychologické teorie ukazují narušení exekutivních funkcí, které plynou z poruchy inhibice či motivace. ADHD se manifestuje různě v různém věku, ale základní příznaky ? nepozornost, hyperaktivita a impulzivita ? jsou stejné. Léčba je buď nefarmakologická, nebo farmakologická. Jsou k dispozici velmi účinné léky upravující hladiny neurotransmiterů a výrazně zlepšující klinický stav.
Název v anglickém jazyce
Hyperkinetic Disorder (ADHD)
Popis výsledku anglicky
This article describes hyperkinetic disorder and ADHD, a slightly different concepts of ICD 10 and DSM-IV. Due to different definitions the prevalence is 7 % in ADHD and about 3 % in hyperkinetic disorder. The genetic factors play a key role in its etiology while some environmental factors also contribute. The catecholamine hypothesis states that there is a dysbalance in brain dopamine and norepinephrine in ADHD, mainly in prefrontal cortex and striatum. Brain imaging suggests decreased brain development and morphological and functional changes compared to controls. Neuropsychological theories suggest executive functions impairment dueto changes in inhibitory or motivational systems. ADHD show different clinical picture in different ages, the core symptoms ? inatten- tion, hyperactivity and impulsivity ? remain however the same. The therapy is either psychosocial or pharmacological. The available drugs balance the neurotransmitter levels and are highly effective.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
FH - Neurologie, neurochirurgie, neurovědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2013
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Psychiatrie
ISSN
1211-7579
e-ISSN
—
Svazek periodika
roč. 17
Číslo periodika v rámci svazku
č. 1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
27-33
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—