Imaginativní schopnosti a tvořivost
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F08%3A00043278" target="_blank" >RIV/00216224:14210/08:00043278 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Imaginativní schopnosti a tvořivost
Popis výsledku v původním jazyce
Článek je zaměřen na teoretické souvislosti vztahu imaginativních schopností a tvořivosti. Diskutujeme i otázku vztahu imaginace a kreativity k aktivitě hemisfér. V empirickém výzkumu byla přijata dvě stanoviska. První z nich se soustředí na individuálníodlišnosti, zaměřuje se na hypotetický vztah mezi výpovědí probanda o mentální imaginaci a měřením divergentního myšlení. Druhý přístup se zaměřuje na proces generování představ a snaží se během tohoto procesu zachytit tvořivý impuls. Analýzy měření jsou tedy založeny v první řadě na předpokladu, že individuální odlišnosti v úrovni mentální imaginace, zjišťované metodou výpovědi probanda o představivosti (self-reported mental imagery), korelují se subtesty divergentního myšlení, a druhým předpokladem je, že těsnější vztah se projeví, vezmeme-li v úvahu intervenující proměnné (inteligenci, kognitivní styl aj.).
Název v anglickém jazyce
Mental Imagery nad Creativity
Popis výsledku anglicky
The study is focused on theoretical connections of the relationship between mental imagery and creativity. We discuss the question of the relationship of imagination and creativity to the hemispheric activity. The Empirical research has taken two positions. The first one focuses on individual differences, focusing on the hypothetical relationship between the Self-Reported Mental Imagery Test and the measurement of divergent thinking. The second approach focuses on the process of generating ideas and trying to run this process to capture the creative impulse. Analysis of measurements are based primarily on the assumption that individual differences in the level of mental imagination, as measured by the Self-Reported Mental Imagery Test correlated with divergent thinking, and the second assumption is that the closer the relationship is effective taking into account the intervening variables (intelligence, cognitive style, etc.).
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AN - Psychologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2008
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
E-psychologie
ISSN
1802-8853
e-ISSN
—
Svazek periodika
2
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—