Oratorium Sancti Joannis Nepomuceni Antona Neumanna
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14210%2F22%3A00127931" target="_blank" >RIV/00216224:14210/22:00127931 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://musicologica.upol.cz/" target="_blank" >https://musicologica.upol.cz/</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.5507/mo.2022.001" target="_blank" >10.5507/mo.2022.001</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Oratorium Sancti Joannis Nepomuceni Antona Neumanna
Popis výsledku v původním jazyce
Anton Neumann byl českým skladatelem německé řeči působící převážně na Moravě, v Dolním Falcku, Rakousku a dnešním Polsku (Brno, Zweibrücken, Kroměříž, Krakov, Vídeň, Olomouc) a zároveň houslový virtuóz a kapelník, jehož umělecký odkaz a význam nejsou zatím dostatečně odkryty a prezentovány. Neumannovy skladby jsou hojně rozšířeny ve sbírkách střední i západní Evropy. Oratorium o Janu Nepomuckém je v současné době uloženo v hudebním archivu benediktínského kláštera v Lambachu, kde se dochovaly jeho četné chrámové a světské kompozice. Neumannovo zhudebnění německého libreta od neznámého autora pochází ze šedesátých let 18. století. Skladatel napsal dílo ve stylu, který je dnes zpravidla označován pojmem „Sturm und Drang“. Textovou předlohu vykresluje velmi detailně pestrou paletou afektů a hudebně-rétorických fi gur. Často se jedná o figury spadající do okruhu akustické symboliky. Ve spojení s kontrastní a pečlivě vypracovanou dynamikou působí Neumannovo dílo velmi dramaticky. Novodobá premiéra díla byla uvedena roku 2015 v Olomouci. V příspěvku jsou prezentovány nové informace o životě a umělecké kariéře skladatele, přičemž na příkladu kompozice nepomucenského oratoria jsou formou komentářů a notových ukázek prezentovány zvláštnosti jeho kompozičního stylu.
Název v anglickém jazyce
Oratorium Sancti Joannis Nepomuceni by Anton Neumann
Popis výsledku anglicky
Anton Neumann was a Czech German-language composer, active mainly in Moravia, Lower Palatinate, Austria and present-day Poland (Brno, Zweibrücken, Kroměříž, Kraków, Vienna, Olomouc). He was also a violin virtuoso and Kapellmeister whose artistic legacy and signifi cance have not yet been suffi ciently discovered and presented. Neumann’s compositions are widely distributed in the music collections of Central and Western Europe. His Oratorium Sancti Joannis Nepomuceni is currently housed in the music archives of the Benedictine monastery in Lambach, where his numerous church and secular compositions have been preserved. Neumann’s setting of a German libretto by an unknown author dates from the 1760s. Th e composer wrote the work in a style that is currently usually referred to as ‘Sturm und Drang’. He renders the text in great detail with a varied palette of aff ects and musical-rhetorical fi gures. Th ese fi gures often belong to the realm of acoustic symbolism. Combined with the contrasting and carefully crafted dynamics, Neumann’s work has a very dramatic eff ect. Th e modern premiere of the work was staged in 2015 in Olomouc. Th e paper presents new information about the composer’s life and artistic career, using the example of his Nepomuk Oratorio to present the peculiarities of his compositional style in the form of comments and musical examples.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60403 - Performing arts studies (Musicology, Theater science, Dramaturgy)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
MUSICOLOGICA OLOMUCENSIA
ISSN
2787-9186
e-ISSN
2787-9194
Svazek periodika
34
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
34
Strana od-do
45-78
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—