Prodlužující se soužití s rodiči jako odkládání dospělosti?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14230%2F11%3A00055936" target="_blank" >RIV/00216224:14230/11:00055936 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Prodlužující se soužití s rodiči jako odkládání dospělosti?
Popis výsledku v původním jazyce
Teoretická stať se zabývá otázkou prodlužování soužití dospělých dětí se svými rodiči jako jednoho z indikátorů prodlužování samotné tranzice k dospělosti, a tak také možnému odkládání dalších dílčích kroků v tranzici k dospělosti - jako je manželství čiplození dětí. Ve spojení s dlouhotrvajícím soužitím s rodiči se vynořují termíny jako italští ?mamma boys?, ?parasite singles?, ?co-residing adults?, ?twixters? či ?hikikomori? v Japonsku, kde je termín spojen se sociální izolací a stává se sociálním problémem. Stať poukazuje na neexistenci univerzálního vzorce načasování odchodů dětí z domácností rodičů, ale na podstatné rozdíly mezi regiony a sociální a kulturní podmíněnost. Práce se soustředí na modely tranzice k dospělosti a s ní související vzorceopouštění domácnosti rodičů, kde na jedné straně stojí model brzký (severský) a pozdní (jižní). Sleduje jejich hlavní rysy, které mohou pomoci osvětlit důvody prodlužování tranzice k dospělosti.
Název v anglickém jazyce
Prolonging Children's Cohabitation with Parents as Adulthood Postponement?
Popis výsledku anglicky
This paper is concerned with research of prolonging children?s cohabitation with parents. Such transformation of children?parents cohabitation is conceived as one of the indicators of prolonging transition to adulthood. Prolonging cohabitation with parents is being rethought in context of broader social changes. On the basis of researches dealing with leaving parental home and transition to adulthood the thesis discusses an absence of universal patterns of leaving the parental home, its timing and distinct regional differences and the social and cultural conditionality. These regional specifics shape particular patterns of transition to adulthood and related patterns of leaving parental home. In general, there are two distinct patterns of leaving parental home (early Northern pattern and late Southern pattern) which can be conductive in comprehension and explanation in prolonging transitions.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AO - Sociologie, demografie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
N - Vyzkumna aktivita podporovana z neverejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2011
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Sociální studia
ISSN
1214-813X
e-ISSN
—
Svazek periodika
8
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
16
Strana od-do
13-28
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—