Vietnamské rodiny a jejich české chůvy: Vzájemná závislost v péči o děti
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14230%2F12%3A00064642" target="_blank" >RIV/00216224:14230/12:00064642 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vietnamské rodiny a jejich české chůvy: Vzájemná závislost v péči o děti
Popis výsledku v původním jazyce
Některé vietnamské rodiny v České republice si najímají české chůvy (tety, babičky) na hlídání svých dětí. Tento model stojí v protikladu k dominantnímu obrazu chův (pomocnic v domácnosti) v západním světě, kde je tato profese vykonávána migrantkami a analyzována pomocí aditivního přístupu zdůrazňujícího vícenásobné znevýhodnění těchto žen z důvodu etnických a třídních nerovností. Článek vychází z kvalitativního výzkumu, který se zaměřil mimo jiné na motivace českých žen pracovat jako chůvy ve vietnamských rodinách a motivace vietnamských rodin najímat české chůvy pro péči o své děti. Text přináší závěry analýzy motivací na obou stranách lokálního řetězce péče (motivace pracovat jako chůva ve vietnamské rodině a motivace najímat českou chůvu pro své děti), přičemž tyto motivace kontextualizuje na spojnici různých ekonomických, sociálních a kulturních světů.
Název v anglickém jazyce
Vietnamese Families and Their Czech Nannies: Mutual Dependency in Childcare
Popis výsledku anglicky
Some Vietnamese families in the Czech Republic look for Czech nannies. Such care arrangements contrast the dominant model of domestic/care work in which immigrant women work for women from majority. Drawing upon qualitative research conducted with Vietnamese mothers, Czech nannies and children, the article focuses on the motivations of Vietnamese immigrant families for hiring Czech nannies and motivations of Czech women for working as nannies in Vietnamese families. I argue that the motivations of Vietnamese families must be understood in the context of post-migratory biographies and that they mirror geographical (not social) mobility of families. At the same time, far from being economically driven, the motivations of Czech women to work as nannies inVietnamese families must be understood as their expressions of gendered biographies of care.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AC - Archeologie, antropologie, etnologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2012
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Sociální studia
ISSN
1214-813X
e-ISSN
—
Svazek periodika
9
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
20
Strana od-do
31-50
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—