Simulační prostředí pro testování průmyslových aplikací
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14330%2F20%3A00114935" target="_blank" >RIV/00216224:14330/20:00114935 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Simulační prostředí pro testování průmyslových aplikací
Popis výsledku v původním jazyce
Výsledek tvoří software simulačního prostředí (testbed), kde je možné provádět automatizovaně zátěžové a integrační testování informačních systémů pro řízení výroby (angl. Manufacturing Execution Systems). Prostředí umožňuje stavět digitální dvojčata reálných výrobních podniků a upravovat je dle potřeby. Jednotlivé komponenty digitálního dvojčete (např. stroj, terminál atd.) jsou popsány standardizovaným způsobem, který je umožňuje upravovat a jednoduše nasazovat nové verze, případně provádět další úpravy.
Název v anglickém jazyce
Simulation Environment for Testing Industrial Applications
Popis výsledku anglicky
The result is a simulation environment software (testbed), where it is possible to execute automated performance and integration testing of manufacturing execution systems. The environment allows you to build digital twins of real manufacturing companies and modify them as needed. The individual components of the digital twin (e.g., machine, terminal, etc.) are described in a standardized way, allowing them to be modified and easily deployed new versions or make further modifications.
Klasifikace
Druh
R - Software
CEP obor
—
OECD FORD obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TN01000077" target="_blank" >TN01000077: Národní centrum kompetence pro Kyberbezpečnost</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TN01000077/6-V1
Technické parametry
Software simulačního prostředí se skládá z několika vzájemně provázaných částí. Základ tvoří nástroj pro přípravu a stavbu digitálního dvojčete. Ten na základě sandboxové definice (popisu virtuálního prostředí), která popisuje topologii simulované výrobní továrny včetně nasazení a konfigurace všech komponent, vytvoří předpis pro sestavení simulačního prostředí. Samotná stavba prostředí je prováděna nástrojem Vagrant ve virtualizačním prostředí VirtualBox. Konfigurace a orchestrace jednotlivých komponent je řešena nástrojem Ansible a definice topologie je popsaná v jazyce YAML. Pro bližší informace o získání softwaru kontaktujte odpovědnou osobu. Odpovědná osoba: Tomáš Knotek, Masarykova univerzita, Fakulta informatiky, Botanická 68a, 602 00 Brno, tel.: +420 549 495 979, e-mail: knotek@fi.muni.cz.
Ekonomické parametry
Mezi hlavní očekávané ekonomické přínosy výsledku je zvýšení kvality softwaru výrobních informačních systémů pro řízení výroby díky inovaci procesu vývoje, testování a nasazování softwaru v prostředí digitálního dvojčete. V současnosti je možnost průběžné integrace a nasazení vyvíjeného software pro řízení výroby v podmínkách blízkých reálnému výrobnímu závodu velice limitovaná. Často k ní dochází až ve fázi produkčního nasazení ve výrobním podniku. Zde i minimální neplánované přerušení výroby má přímé ekonomické dopady (ztráty) pro výrobní podniky, které navíc musí splňovat vysoké požadavky na řízení kvality výroby (např. IATF 16949 pro automobilový průmysl). Přínosy po implementaci výsledků projektu se projeví ve snížení doby nasazení (odstávky podniku) a snížení rizika výskytu chyby při nasazení nové verze softwaru v reálném výrobním podniku.
IČO vlastníka výsledku
00216224
Název vlastníka
Masarykova univerzita