Posilování s olympijskou činkou a vzpírání v kondiční přípravě mládeže
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14510%2F18%3A00104613" target="_blank" >RIV/00216224:14510/18:00104613 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Posilování s olympijskou činkou a vzpírání v kondiční přípravě mládeže
Popis výsledku v původním jazyce
Vzpěračský a silový trénink s olympijskou osou je vhodné zařazovat již do druhé etapy dlouhodobého rozvoje sportovce (LTAD) do „FUNdamentals“, pro dívky i chlapce již od šesti let. Toto období se zaměřuje na seznámení a učení se základní techniky vzpěračských cviků a cviků s olympijskou činkou. Tento nácvik je nejdříve realizován bez vnější zátěže, pouze s hmotností vlastního těla. Po zvládnutí správné techniky a jejího osvojení, lze přejít na techniku těchto cviků se dřevěnou tyčí nebo technickou osou. Až poté lze přejít na klasické olympijské činky a posilování s nimi. Silový trénink obsahující vzpěračská cvičení by měly děti absolvovat 2 – 3x do týdne s délkou trvání okolo 60 minut, s počtem opakování 3–5 u vzpírání a 5–10x u asociativních cvičení (Faigenbaum & Polakowski, 1999). Trénink u dětí musí být veden zkušeným trenérem s licencí národního vzpěračského svazu garantující kvalitu vědomostí a schopností. Metodiku nácviku vzpírání a posilování s olympijskou činkou je nutno rozlišovat vzhledem k použitým formám a nastavení objemu, intenzity tréninku u dětí a dospělých, i když budou začátečníci bez předchozích vzpěračských pohybových dovedností. V rámci metodické posloupnosti se řídíme sportovně specifickým věkem a ne kalendářním.
Název v anglickém jazyce
Strengthening with the olympic bar and weightlifting in the strength training for children and youth
Popis výsledku anglicky
Weight-training and strength training with the Olympic bar is appropriate to include in the second stage of Long-term athlete development (LTAD) into the "FUNdamentals", for girls and boy from the age of six. This period is focused on introducing and learning the proper technique of weightlifting training exercises and exercises with an Olympic bar. This exercise is in the first period performed without external loads, it is performed only with the body weight. After mastering the basic proper technique and mastering it, you can move on to the technique of these exercises with a wooden stick or a technical bar. Until then, you can go to the classic Olympic barbells and strengthen them with them. Strength training for children should practice 2 - 3 times a week, duration of the training about 60 minutes, and 3 to 5 repetitions in the weightlifting competition exercises, and 5 to 10 for an associative exercise (Faigenbaum & Polakowski, 1999). The training must be conducted by an experienced and licensed trainer by the National Weightlifting Associations, which guarantees the quality of knowledge and ability to train. The methodology of the weightlifting and strengthening with the Olympics bars must be distinguished with regard to the forms of the training and the volume, intensity of training children and adults, even if they are beginners without previous weightlifting skills. As part of the methodical sequence, we follow a sport-specific age rather than a calendar age.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
30306 - Sport and fitness sciences
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
O - Projekt operacniho programu
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Kondičný tréning v roku 2018
ISBN
9788081411960
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
175-181
Název nakladatele
Slovenská asociácia kondičných trénerov, KTVŠ FF UMB v Banskej Bystrici
Místo vydání
Banská Bystrica
Místo konání akce
Banská Bystrica
Datum konání akce
1. 1. 2018
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—