Šlechtická usaďba v Rusku 20. století jako příklad kontinuity a diskontinuity
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216275%3A25210%2F20%3A39916504" target="_blank" >RIV/00216275:25210/20:39916504 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.hiu.cas.cz/cs/download/sp-3-2020.pdf" target="_blank" >http://www.hiu.cas.cz/cs/download/sp-3-2020.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Šlechtická usaďba v Rusku 20. století jako příklad kontinuity a diskontinuity
Popis výsledku v původním jazyce
Rodinná sídla tradičně hrála ústřední roli v aristokratické rodinné paměti. Ruská šlechta v tom nebyla výjimkou, přičemž zvláštní roli hrály venkovské statky (usaďby). Venkovský statek byl místem, kde šlechtici trávili podstatnou část svého dětství, místem příjemných vzpomínek a jakousi konstantou v rodinném životě napříč generacemi. Proto byl uchováván v rodinné paměti a měl v něm bezpečné místo. Zároveň byl statek sám o sobě místem paměti, protože uchovával vzpomínky na předchozí generace rodiny. Studie se proto zabývá dvěma zásadními problémy. První z nich je role venkovského sídla v paměti předků, zejména to, jak se vzpomínky na konkrétní sídlo předávaly mezi generacemi a jak se obraz rodinného sídla jako „hnízda“ proměnil v bouřlivých dobách konec 19. století, přes revoluce až do současnosti. Druhým je širší veřejný diskurz o šlechtě, její historii a místě ve společnosti. Tento diskurz je prezentován prostřednictvím obrazu usaděb v kolektivní paměti šlechty a historické paměti společnosti. Záměrem bylo demonstrovat kontinuitu a diskontinuitu v paměti ve 20. století; proto je článek rozdělen do tří částí: usaďba v kolektivní paměti v imperiálním Rusku, v sovětské éře a v post-sovětské době. Článek vychází zejména z pramenů osobní povahy (nepublikované deníky z ruských archivů, korespondence, paměti atd.).
Název v anglickém jazyce
Countryside Mansions of the 20th Century Russian Nobiliy as An Example of Continuity and Discontinuity
Popis výsledku anglicky
Family mansions have traditionally played a central role in aristocratic family memory. Russian nobility was no exception to this, with country estates (usaďby) playing a special role. The country estate was a place where the aristocrats spent a substantial part of their childhood, a place of pleasant memories, and a sort of constant in family life across the generations. Thus, it was kept in family memory and had a secure place in it. At the same time, the estate itself was a place of memory, for it kept memories of previous generations of the family. Therefore, the paper deals with two fundamental problems. The first one is the role of a country mansion in ancestral memory, especially how a memory of a particular mansion has been passed down between the generations and how the image of a family mansion as a "nest" has transformed in the turbulent times of the late 19th century, through revolutions and up until the present times. The second one is a broader public discourse about nobility, its history and place in society. This discourse is presented through the image of country estates in the collective memory of nobility and the historical memory of society. The intention was to demonstrate the continuity and discontinuity in memory in the 20th century; therefore the article is divided into three parts: country estate in the collective memory in Imperial Russia, in the Soviet era, and in post-Soviet times. The article is based mainly on personal sources (unpublished diaries from Russian archives, correspondence, memoirs, etc.).
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Slovanský přehled
ISSN
0037-6922
e-ISSN
—
Svazek periodika
2020
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
31
Strana od-do
433-463
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85099150896