Drobná šlechta v Čechách na přelomu pozdního středověku a raného novověku. Chrudimsko
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216275%3A25210%2F23%3A39921071" target="_blank" >RIV/00216275:25210/23:39921071 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Drobná šlechta v Čechách na přelomu pozdního středověku a raného novověku. Chrudimsko
Popis výsledku v původním jazyce
"Předložená kniha pojednává o problematice procesů formování drobné šlechty na přelomu pozdního středověku a počátku raného novověku v Čechách. Jednalo se o komplexní proces zahrnující jak samotnou sociální diferenciaci, tak proces geneze nových členů stavu, způsobů jejich začleňování a zároveň úpadku a zániku některých starých rodů. To vše bylo provázeno částečnou obměnou personálních zdrojů a transformací prostředí, ze kterých se nová šlechta generovala. Sociální struktura drobné šlechty nebyla statickým prvkem, ale ve sledovaném období se výrazně vyvíjela. Roli tu hrála celá řada faktorů od celospolečenských vlivů politických, hospodářských či sociálních, až po partikulární zájmy jednotlivců, jejich ambice, kariéry či představy o společenské roli a uplatnění. Celou situaci navíc komplikoval fakt, že se v 15. století nepanská šlechta dělila na nižší skupinu – panoše – a vyšší – rytíře. Studie pracuje s tezí, že se jednalo o reálné rozdělení šlechty, tedy že pro toto období musíme počítat s jejím dělením do tří stavů (byť pojem stav je v této době ještě poměrně problematický), na pány, rytíře a panoše.Na jedné straně je drobná šlechta studována optikou právních dokladů s celozemskou platností a sond z různých koutů země. Na straně druhé jsou různé oblasti z života této skupiny nahlíženy optikou pramenů z regionu historického Chrudimska, které tak umožňují sledovat projevy širších procesů na území kraje. Na jeho příkladu se text zabývá otázkou významu krajských sněmů v životě drobné šlechty, soužitím šlechty a měst, panoši v řadách chrudimské městské rady, procesem úpadku drobných šlechticů, životem šlechtice na poddanské usedlosti, snahami erbovních měšťanů proniknout a integrovat se do šlechtického stavu a také jedním soupisem svobodníků z roku 1605. Skrze tyto sondy práce usiluje o rozšíření našeho poznání života málo významné a méně majetné nepanské šlechty."
Název v anglickém jazyce
The minor nobility in Bohemia at the turn of the late Middle Ages and early modern period. Chrudim region
Popis výsledku anglicky
"This book deals with the issue of the formation processes of the minor nobility in Bohemia at the turn of the late Middle Ages and the beginning of the early modern period. It was a complex process involving both social differentiation itself and the process of the genesis of new members of the estates, the ways of their integration and at the same time, the decline and disappearance of some old dynasties. All this was accompanied by a partial alteration of personal resources and a transformation of the background from which the new nobility was generated. During the period under analysis, the social structure of the minor nobility was not a static element, but it was evolving significantly. A number of factors played a role, ranging from society-wide political, economic or social influences to the personal interests of individuals, their ambitions, careers or ideas about their social role and position. Moreover, the whole situation was complicated by the fact that in the 15th century, the non-aristocratic nobility was divided into a lower group ‒ esquires ‒ and a higher group ‒ knights. The study works with the thesis that this was a real division of the nobility, i.e. that for this period, we have to take into account its division into three estates (although the concept of estate is still quite problematic at that time) ‒ lords, knights and esquires.On the one hand, the minor nobility is studied from the perspective of legal documents with country-wide validity and surveys from different parts of the country. On the other hand, various life spheres of this group are viewed by sources from the historical region of Chrudim, which allows us to observe the manifestations of broader processes in the territory of the district. Using the example of the latter, the text focuses on the significance of the regional assemblies in the life of the minor nobility, the coexistence of the nobility and the towns, the esquires in the ranks of the Chrudim town council, the process of the decline of the minor nobility, the life of a nobleman on a serf's homestead, the efforts of the armorial burghers to penetrate and integrate into the nobility, and a list of freemen from 1605, too. Through this research, the book attempts to expand our knowledge of the lives of the less prominent and less wealthy non-aristocratic nobility."
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7465-612-5
Počet stran knihy
328
Název nakladatele
Pavel Mervart
Místo vydání
Červený Kostelec
Kód UT WoS knihy
—