KAREL: Konvergentní Adaptibilní 5g-Ready Experimentální Linka
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216305%3A26220%2F23%3APR38714" target="_blank" >RIV/00216305:26220/23:PR38714 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
KAREL: Konvergentní Adaptibilní 5g-Ready Experimentální Linka
Popis výsledku v původním jazyce
KAREL (Konvergentní Adaptibilní 5g-Ready Experimentální Linka) je vytvořený polgon pod ID FW07010004-V4 v rámci projektu "Využití předností sítí páté generace pro monitorování, optimalizaci a zefektivnění výrobního procesu v chytrých továrnách". Konvergentní zdůrazňuje integraci různých technologií (jejich konvergenci), které představují jak přenosové technologie (Ethernet, WiFi, 5G, a další), ale také komunikační technologie (Modbus, OPC UA, a další), řídicí systémy nebo senzorické technologie. Adaptibilní vyjadřuje schopnost být přizpůsoben nebo upraven podle potřeb nebo požadavků (převážně pak pro potřeby uživatele, ať už se jedná např. o generování datové provozu, testování kybernetické bezpečnosti, experimentální testování, ověřování interoperability, edukaci či trénink).
Název v anglickém jazyce
KAREL: Convergent Adaptive 5G-Ready Experimental Line
Popis výsledku anglicky
KAREL (Convergent Adaptive 5G-Ready Experimental Line) is a polygon created under ID FW07010004-V4 as part of the project 'Utilizing the Advantages of Fifth Generation Networks for Monitoring, Optimizing, and Streamlining the Manufacturing Process in Smart Factories'. Convergent emphasizes the integration of various technologies (their convergence), representing both transmission technologies (Ethernet, WiFi, 5G, and others) and communication technologies (Modbus, OPC UA, and others), control systems, or sensory technologies. Adaptive expresses the ability to be tailored or modified according to needs or requirements (predominantly for user needs, whether it be generating data traffic, testing cyber security, experimental testing, verifying interoperability, education, or training).
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20204 - Robotics and automatic control
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/FW07010004" target="_blank" >FW07010004: Využití předností sítí páté generace pro monitorování, optimalizaci a zefektivnění výrobního procesu v chytrých továrnách</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
FW07010004-V4
Číselná identifikace
187139
Technické parametry
Funkční vzorek byl vytvořen v rámci projektu TA ČR evid. č. FW07010004 Příjemce: EASYCON Solution s.r.o. (IČO: 04401930) Další uchazeč: Vysoké učení technické v Brně (IČO: 00216305) Vztahy mezi příjemcem a dalším uhcazečem vyrovnává Smlouva o využití výsledků projektu. Pro informace o licenčních podmínkách kontaktujte doc. Ing. Radek Fujdiak, Ph.D. (fujdiak@vut.cz) Technickou odbornou pomoc zajišťuje Ing. Karel Kuchař (karel.kuchar@vut.cz) v kopii Ing. Radek Fujdiak, Ph.D. (fujdiak@vut.cz). Funkční vzorek je využíván příjemcem i dalším uchazečem. Technické parametry (popis): Výsledek je modulární (technologicky nezávislý) z pohledu senzoriky, komunikačních technologií, přenosových technologií, či řídících systémů (je možno volně modulárně obměňovat a sestavovat jednotlivé sekce linky dle vlastní uživatelské potřeby). To umožňuje vždy vytvořit takové prostředí, které odpovídá aplikačnímu spektru experimentálního scénáře, který se v danou chvíli provádí za účelem testování, ověřování, evaluace, edukace, tréninku a dalších.
Ekonomické parametry
Výsledek KAREL (FW07010004-V4) bude sloužit jako laboratorní, experimentální a testovací prostředí. Je plánováno napojení na výuku v rámci uchazeče VUT, ale i případně výukové kurzy, které uchazeč pravidelně pořádá pro průmyslové partnery (např. v rámci praktických ukázek využitelnosti 5G v rámci napojení na VodafoneUniLab - <https://www.vut.cz/vut/aktuality-f19528/vodafoneunilab-v-laboratori-5g-siti-na-vut-bude-mozne-snadno-otestovat-zarizeni-treba-pro-chytre-domacnosti-d211567>). Dále je uvažováno napojení na další VaV aktivity v rámci projektů i hospodářského výzkumu (předcertifikační testování, auditování, a další), ale i navázání na další projektové aktivity uchazeče. Ekonomický přínos je pak v rovině zvýšení konkurence schopnosti řešitelů v oblasti inteligentní výroby, chytrých továren a technologií 5G. U řešitelů se předpokládá zvýšení obratu o cca 250-1000 tis. Kč ročně.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
00216305
Název vlastníka
Vysoké učení technické v Brně
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—