CENOVÉ PODKLADY Z KATASTRU NEMOVITOSTÍ JAKO PODKLAD PRO OCENĚNÍ POROVNÁVACÍM ZPŮSOBEM
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216305%3A26610%2F17%3APU124812" target="_blank" >RIV/00216305:26610/17:PU124812 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
CENOVÉ PODKLADY Z KATASTRU NEMOVITOSTÍ JAKO PODKLAD PRO OCENĚNÍ POROVNÁVACÍM ZPŮSOBEM
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem tohoto příspěvku je poukázat na jeden ze způsobů získání realizovaných cen jako podkladů pro porovnávací (komparativní) způsob ocenění nemovitých věcí. Cenové údaje vede Katastr nemovitostí jako veřejný seznam od novelizace občanskoprávních předpisů a tedy i katastrálního zákona č. 256/2013 Sb. Příspěvek se nejdříve věnuje cenovým podkladům pro porovnávací metodu ocenění obecně se zaměřením na nabídkové a realizované ceny. Poté rozebírá princip katastru nemovitostí jako veřejného seznamu a jeho základní principy, způsob vedení cenových údajů a jejich typy. Poukazuje na způsoby získání cenových údajů, které jsou v podstatě dva. Cenový údaj lze získat přímo z listiny, na jejímž základě je prováděn vklad do katastru nemovitostí, tedy ze sbírky listin. Druhou variantou získání cenových údajů je prostřednictvím Dálkového přístupu. Zde jsou údaje o dosažených cenách evidovány dle nemovitostí nebo dle řízení. Konečné výstupy s realizovanou cenou jsou vždy úplatné a při jejich převzetí na katastrálním úřadě je nutné prokázat svoji totožnost. Praktický návod v předposlední části toho příspěvku ukazuje, jaké informace o nemovitostech jsou dostupné v bezplatné aplikaci Nahlížení do katastru, ke kterým byl zapsán cenový údaj, v grafické a textové podobě. A jakým způsobem získat samotnou realizovanou cenu. V poslední části příspěvku autorka nejdříve obecně hodnotí využití cenových údajů pro účely oceňování a následně se zabývá využitím cenových údajů pro jednotlivé nemovité věci. Poukazuje na jejich dostupnost a také finanční a časovou náročnost získání cenových podkladů z katastru nemovitostí.
Název v anglickém jazyce
PRICE DATA FROM THE LAND REGISTRY AS A BASIC FOR COMPARATIVE APPROACH
Popis výsledku anglicky
This article deals with the possibility to obtain inputs for comparative method of property valuation, namely on the basis of price data which are included in Land registry. Price data are recorded by the Land registry since the amendments of civil law and also the Cadastral Act no. 256/2013 Coll. Firstly, this article deals with the bid prices and realized prices for comparative method of valuation in general. Secondly, the article analyzes the principle of the Land Registry as a public register, the method of its management and the types of price data. Article also provides practical guidance on getting realized price data from the Land Registry. In the last part of the paper the author assesses the use of price data for individual types of real property, their availability and also their financial and time demands of obtaining pricing data from the Land Registry.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50201 - Economic Theory
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník příspěvků konference Junior Forensic Science Brno 2017
ISBN
978-80-214-5486-6
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
201-208
Název nakladatele
Vysoké učení technické v Brně, Ústav soudního inženýrství
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
20. 4. 2017
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—