Rekonstrukční software 2d nebo semi 3D pro Comptonovu kameru
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F01732731%3A_____%2F18%3AN0000004" target="_blank" >RIV/01732731:_____/18:N0000004 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://advacam.com/projekty/vysledky/2018SWR001" target="_blank" >http://advacam.com/projekty/vysledky/2018SWR001</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Rekonstrukční software 2d nebo semi 3D pro Comptonovu kameru
Popis výsledku v původním jazyce
Vyvinutý software slouží k rekonstrukci dat z Comptonovy kamery sestavené ze 2 modulů AdvaPIX. Použité senzory Timepix3 jsou provozovány v tzv. event-based režimu, kdy je zaznamenávána poloha, čas interakce i energie částice najednou. Tento režim umožňuje rekonstruovat původní spektrum a potlačit parazitní efekty (např. XRF vznikající v CdTe senzoru). Software dále implementuje identifikaci koincidenčních událostí odpovídajích Comptonovským interakcím a algoritmus pro rekonstrukci zdroje záření ve zvolené rovině / více rovinách.
Název v anglickém jazyce
reconstruction software 2D or semi 3D for Compton camera
Popis výsledku anglicky
Developed software serves for reconstruction of data measured with Compton camera composed of two AdvaPIX TPX3 modules. The TPX3 sensors allow measurement in event-based mode, so the position, time of interaction and energy of the incident particle / photon is recorded at the same time. In addition, this mode allows to reconstruct original radiation spectra and suppress unwanted effects such as XRF of CdTe sensor. The reconstruction software implements identification of coincidence events which correspond to Compton interactions as well as the reconstruction of the radiation source in selected plane(s).
Klasifikace
Druh
R - Software
CEP obor
—
OECD FORD obor
10304 - Nuclear physics
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/FV30430" target="_blank" >FV30430: Využití krátkodobých RAdiostopovačů a vývoj jejich DEtekčních METod pro popis procesů, ovlivňujících transport kontaminantů v životním prostředí (RADEMET)</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
2018SWR001
Technické parametry
Princip Comptonovy kamery: V prvním senzoru dojde ke Comptonovu rozptylu, kdy dopadající gama foton předá část energie elektronu. Rozptýlený foton je potom absorbován druhým senzorem. Energie rozptýleného fotonu je vždy menší než energie dopadajícího fotonu a závisí na úhlu rozptylu. Z naměřených dat (pozice, energie) z obou detektorů lze rekonstruovat polohu a velikost zdroje záření. Vyvinutý software slouží k rekonstrukci dat z Comptonovy kamery sestavené ze 2 modulů AdvaPIX. Použité senzory Timepix3 jsou provozovány v tzv. event-based režimu, kdy je zaznamenávána poloha, čas interakce i energie částice najednou. Tento režim umožňuje rekonstruovat původní spektrum a potlačit parazitní efekty (např. XRF vznikající v CdTe senzoru). Software dále implementuje identifikaci koincidenčních událostí odpovídajích Comptonovským interakcím a algoritmus pro rekonstrukci zdroje záření ve zvolené rovině / více rovinách.
Ekonomické parametry
Došlo k ověření principu detekce založeného na principu Comptonova rozptylu pomocí pixelových detektorů z rodiny TimePIX. Přímý ekonomický dopad nelze u tohoto výsledku určit. Jde především o vědecký dopad na nové metody zobrazování.
IČO vlastníka výsledku
01732731
Název vlastníka
Advacam spol. s r.o.