Age management v organizacích - praktické využití a přínosy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F01801376%3A_____%2F17%3AN0000004" target="_blank" >RIV/01801376:_____/17:N0000004 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Age management v organizacích - praktické využití a přínosy
Popis výsledku v původním jazyce
Monografie se zabývá globální otázkou vyplývající z věkové struktury zaměstnanců, se kterou se již nyní setkává či se bude setkávat většina vedení organizací, má tedy empirickou manažerskou implikaci. Cílem monografie je prezentovat ucelenou aktuální teorii k age managementu společně s propojením s výstupy z provedených primárních výzkumů v dané oblasti. Výstupem monografie jsou konkrétní doporučení pro organizace, jak v organizacích eliminovat ageismus a realizovat age management. Díky vytvoření konceptuálního a analytického modelu pro implementaci získaných poznatků o age managementu na organizační úrovni lze vyplnit znalostní mezeru, která v této problematice existuje a pomůže organizacím se připravit na budoucí negativní vývoj v oblasti zabezpečení lidských zdrojů v organizacích. Cíle monografie bylo dosaženo pomocí primárního výzkumu (kvantitativního výzkumu (n=549) a kvalitativního). S ohledem na získané výsledky lze sumarizovat, že většina oslovených organizací v současné době neaplikuje age management na organizační úrovni. Ty organizace, které se zabezpečením age managementu na organizační úrovni zabývají, realizují pouze některé z nástrojů age managementu. Nejvíce se age managementem zabývá vedení velkých organizací se zahraniční účastí působících v sektoru služeb. Organizace včetně těch, které age management aplikují, v současné době nevyužívají sebeposuzovací dotazník (Work Ability Index), jelikož aplikace přináší mnoho problémů, např. subjektivitu výsledků dotazníku. S ohledem na výsledky práce je organizacím doporučeno doplnit pilíře age managementu o devátý a desátý pilíř a to explicitně o pilíř kultura organizace (průběžná analýza organizační kultury, její změna a udržování) a pilíř pracovní výkon a vztahy (pravidelné hodnocení pracovního výkonu všech věkových kategorií zaměstnanců včetně jejich vývoje, analýza mezigeneračních vztahů a eliminace konfliktů) a využívat navržený model faktorů eliminující ageismus při tvorbě strategie řízení lidských zdrojů. Výsledky práce mají teoretický i praktický přínos, jelikož přispívají k rozšíření znalostní základny v dané problematice a také mohou napomoci manažerům organizací k větší zainteresovanosti v dané problematice, kterou v současné době stále více umocňuje demografický vývoj.
Název v anglickém jazyce
Age management in organisations
Popis výsledku anglicky
The present book is concerned with the current issue resulting from the ongoing change in the age structure of employees; since it a global question, management of most organizations will encounter this situation in the future, or might be dealing with it already. This issue has empirical managerial implication. The aim of the present book is to present a comprehensive theory of the current age management together with a link to the outputs of primary research conducted in the field. The output of the present book are specific recommendations for organizations both within their organizations to eliminate ageism and implement age management. This conceptual and analytical model, formulated on the basis of the obtained data concerning age management, will help fill the existing knowledge gap in this field, and will help organizations prepare for future negative development in the area of securing human resources. The aim has been reached using primary research (quantitative (n=549) and qualitative). The results of this book prove that, at present, the participating organizations do not implement age management on organizational level. Organizations, which are concerned with applying age management, only rely on a limited number of its tools. Management of big companies with foreign ownership and companies active in the sector of services implement age management to the greatest extent. Based on the results of this book, it is possible to recommend organizations to supplement the present age management principles by the two newly identified pillars (ninth and tenth): “organizational culture” (it includes a continuous analysis of organization culture, its maintenance and its changes) and “work performance and relationships” (this involves regular work performance evaluation of all employee age groups, including their development, an analysis of intergenerational relationships and elimination of conflicts); subsequently, this model eliminating ageism should be used while establishing a human resources management strategy. The outcomes of the present work have both theoretical and practical benefits. Based on them, the knowledge in this field can be significantly extended, and serve as an incentive for managers to be more interested in this issue and flexibly react to present demographic development.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50204 - Business and management
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
N - Vyzkumna aktivita podporovana z neverejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7552-772-1
Počet stran knihy
260
Název nakladatele
Wolters Kluwer
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—