Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Digitální platforma pro komplexní stanovení uhlíkové bilance zemědělských podniků v EU - CleverCarbon

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F05215480%3A_____%2F23%3AN0000002" target="_blank" >RIV/05215480:_____/23:N0000002 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Digitální platforma pro komplexní stanovení uhlíkové bilance zemědělských podniků v EU - CleverCarbon

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Výsledkem projektu příjemce je webová platforma CleverCarbon, která umožňuje zemědělským podnikům vypočítat jejich produkci skleníkových plynů, identifikovat kritické oblasti své činnosti přispívající nejvíce ke znečištění ovzduší a následně naplánovat opatření ke snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení sekvestrace uhlíku v obhospodařované půdě. Nástroj umožňuje strukturovaně zadat data o provozu v celém podniku, o způsobu hospodaření na zemědělské půdě, o chovaných hospodářských zvířatech, nakupovaných materiálech atp. Pomocí těchto dat řešení spočítá emise skleníkových plynů daného zemědělského subjektu a vytvoří přehled o celkové uhlíkové stopě podniku, stopě na jednotku obratu, a jednotlivých činnostech. Výsledek je podkladem pro stanovení konkrétního emisní cíle a pro konzultaci vhodných a proveditelných opatření, která by vedla k úsporám emisí. Díky pokročilým funkcím a využití strojového učení se platforma s přibývajícím objemem vkládaných dat bude postupně zdokonalovat, což povede k ještě přesnějším a sofistikovanějším výsledkům a umožní to řešení zůstat aktuální a efektivní v dlouhodobém horizontu. Finálním řešením je tedy jednotná digitální platforma umožňující vypočítat emise skleníkových plynů jak živočišné a rostlinné výroby, tak i souvisejících provozů, které se zemědělstvím nejsou v národních analýzách emisí skleníkových plynů přímo spojovány, jako například emise z dopravy, energie, čištění odpadních vody, nebo zpracování odpadů. Partnerem projektu byla společnost CI2, tradiční partner výzkumně-vývojových projektů příjemce v oblasti snižování uhlíkové stopy a dalších environmentálních problémů.

  • Název v anglickém jazyce

    A digital platform for the comprehensive determination of the carbon balance of agricultural enterprises in the EU - CleverCarbon

  • Popis výsledku anglicky

    The result of the beneficiary's project is a web-based platform CleverCarbon that enables agricultural enterprises to calculate their greenhouse gas production, identify critical areas of their operations contributing the most to air pollution, and subsequently plan measures to reduce greenhouse gas emissions and increase carbon sequestration in farmed soil. The tool makes it possible to enter structured data about the operation of the entire company, about the method of management on agricultural land, about farm animals, purchased materials, etc. Using this data, the solution calculates the greenhouse gas emissions of a given agricultural entity and creates an overview of the company's overall carbon footprint, footprint per unit of turnover, and individual activities. The result is the basis for setting a specific emission target and for consulting suitable and feasible measures that would lead to emissions savings. Thanks to advanced features and the use of machine learning, the platform will gradually improve as the volume of data input increases, leading to even more accurate and sophisticated results and allowing the solution to remain relevant and effective in the long term. The final solution is therefore a unified digital platform enabling the calculation of greenhouse gas emissions from both animal and plant production, as well as related operations that are not directly linked to agriculture in national analyzes of greenhouse gas emissions, such as emissions from transport, energy, wastewater treatment, or processing wastes. The project partner was CI2, a traditional partner of the beneficiary's research and development projects in the area of carbon footprint reduction and other environmental issues.

Klasifikace

  • Druh

    R - Software

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)

Návaznosti výsledku

  • Projekt

    <a href="/cs/project/EG21_374%2F0027372" target="_blank" >EG21_374/0027372: Digitální platforma pro komplexní stanovení uhlíkové bilance zemědělských podniků v EU</a><br>

  • Návaznosti

    P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2023

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • Interní identifikační kód produktu

    Digitální platforma CleverCarbon

  • Technické parametry

    Platforma CleverCarbon je funkční ve všech obvyklých internetových prohlížečích a je určena pro desktop/laptop. Přihlášení do platformy CleverCarbon je možné odkudkoliv, není potřeba instalovat žádný speciální program. Při registraci uživatel vyplní email a heslo, ty jsou odeslány na server, kde je heslo zašifrované (BCryptPasswordEncoder) a uloží se do databáze. Při přihlašování uživatel zadá svoje přihlašovací údaje. Server zkontroluje, zda se shodují s údaji uloženými v databázi. Pokud je autentifikace úspěšná, server vygeneruje JWT (JSON Web Token), který obsahuje informace o uživateli, a pošle ho zpět klientovi. Autorizace probíhá tak, že klient odesílá JWT při každém dalším požadavku na server. Server ověřuje platnost JWT, získá z něho potřebné informace o uživateli a potom rozhodne, zda má uživatel oprávnění na vykonání požadované akce nebo přístup k požadovanému zdroji. Pro ukládání vstupů a jejich zobrazování jsou použity nástroje Hibernate a ORM (Object Realtional Mapping). S pomocí migrací Liquibase byly vytvořeny tabulky v databázi PostgreSQL 15. Aplikace je postavená pomocí React 18, kde byl použit nástroj pro automatizaci sestavování programu Vite. Aplikace se zkontejnerizuje pomocí Docker, který se následně nasadí do Kubernetes clusteru. Aplikace ukládá data do PostgreSQL 14, která figuruje jako databáze. Řešení CleverCarbon je postaveno ve formě “monolithic architecture”, kde veškerá business logika je centralizovaná na jednom místě a využívá jeden zdroj informací. Aplikace je modulárně rozdělená do tří hlavních modulů: Autentifikace/autorizace: modul se stará o proces ověřování identity uživatelů a určuje, jaké akce mají autorizovaní uživatelé oprávnění vykonávat. Ukládání vstupů/výpis vstupů: modul se zaobírá ukládáním vstupů do systému a následným zobrazováním vstupů uživatelům. Modul vypočítávání: modul zabezpečuje výpočty na základě vzorců a koeficientů získaných v rámci analýzy a ověřování modelu uhlíkové stopy.

  • Ekonomické parametry

    Hlavní přínosy řešení jsou zvýšení konkurenceschopnosti a zisku, upevnění postavení na trhu, rozšíření produktového portfolia, rozvoj spolupráce s vědeckovýzkumnými organizacemi. Téma emisí v zemědělství a dekarbonizace je propagováno formou přednášek, webinářů a osobních diskuzí se zástupci zemědělských podniků, např. Snídaně SME EnterPrize Generali ČP, webinář Komerční banky: https://www.kb-webinar.cz/, nebo přednáška v rámci konference Fit for 55 https://www.zscr.cz/clanek/videozaznam-a-poznamky-z-ekonference-fit-for-55-u-20-6-2023-7455. K propagaci slouží i web www.clevercarbon.ag , přednášky, podcasty a společné prezentace např. s farmou PROBIO (oficiální demonstrační farma MZe), či asociací Ekovín. Finálními uživateli řešení jsou zejména řídící pracovníci zemědělských subjektů. Motivátory k užívání řešení jsou velké komerční banky, které po svých klientech vyžadují základní ESG parametry či potravinářské firmy. V následujících 5 letech očekává příjemce nárust tržeb z jednotek na vyšší desítky mil. Kč.

  • IČO vlastníka výsledku

    05215480; 26415585

  • Název vlastníka

    CleverFarm, a.s.; CI2, o.p.s.